Nerovnosti ve vzdělávání dětí v režimu výuky na dálku

Datum: Autor/autoři: Lenka Hečková Rubrika: Inkluze

Současná situace klade vysoké nároky na všechny zúčastněné a ne vždy se daří najít rovnováhu mezi požadavky kladenými ze strany školy, možnostmi dětí a kapacitami jejich rodičů. Nouzová opatření v reakci na hrozící pandemii onemocnění COVID-19, která přesunula výuku ze škol do domácností, odhalila obrovské rozdíly mezi českými školami. Rozdíly v jejich schopnosti adaptovat se na novou situaci, zařadit technologie do výuky, redukovat učivo na nezbytné minimum a nepřetěžovat žáky a jejich rodiny v již tak pro většinu náročné a zátěžové situaci. Rozdíly ve schopnosti pružně pracovat s metodami, hodnocením, obsahy i cíli vzdělávání, ve schopnosti zaměřit se více na psychosociální kompetence, komunikaci, spolupráci a tvořivost. A v neposlední řadě také ve schopnosti zapojit do distanční výuky všechny své žáky a neopomíjet ani ty žáky, kteří z různých důvodů potřebují zvýšenou podporu, a podporovat je. Nouzový stav také odhalil, jak nízkou oporu školy mají na systémové úrovni, jak moc v našem školství schází střední článek řízení a jak ty nejvíce ohrožené a zranitelné děti a jejich rodiny, které by měly mít ze strany systému zvláštní pozornost, stále zůstávají na okraji zájmu a bez adekvátní podpory.