Jak odolat internetovým výzvám?

Vylít na sebe kýbl ledové vody, sníst co nejvíce skořice, tančit v otevřených dveřích jedoucího auta nebo spolknout tabletu do myčky na nádobí. To jsou jen příklady některých výzev (tzv. challenges), které se pravidelně objevují na sociálních sítích. Některé z nich jsou pozitivní, jiné mohou být vtipné, mnoho z nich je však nebezpečných, a to až smrtelně.

Jak odolat internetovým výzvám?
Mgr.
Jiří
Průša
koordinátor projektu Bezpečně na netu; CZ.NIC, z. s. p.
Své by o tom mohli vyprávět Geert a Anita Reyndersovi z Nizozemska. Ve výzvě Choking Game, při které se děti záměrně dusí, aby přerušily přívod krve do mozku, přišli o svého 16letého syna Tima. Nyní se snaží proti nebezpečným výzvám bojovat.1)
Děti a mladí lidé dělali bláznivé kousky a vzájemně se hecovali od nepaměti. Internet a sociální sítě však spolu s mobilními telefony umožňují zdokumentování těchto často bláznivých nápadů, jejich šíření a oslovení širokého publika. Často i těch, kt