Znalost češtiny je základním předpokladem akademického úspěchu

Datum: Rubrika: Inkluze

V českých školách přibývá žáků s odlišným mateřským jazykem (OMJ) a vzdělávací systém na ně není připraven. Podpora postrádá koncepci a nereaguje na konkrétní potřeby dětí ani na jejich úroveň jazyka. Je často závislá na přístupu jednotlivých škol, které o ni musejí žádat prostřednictvím rozvojových programů. Cesta k plnohodnotnému zapojení dětí a žáků s odlišným mateřským jazykem do vyučování se tím prodlužuje, komplikuje a vzdaluje od rovného přístupu ke vzdělávání.