Zlatý Ámos zvyšuje prestiž učitelského povolání

Cimický
CSc.
předseda poroty ankety Zlatý Ámos
Možná někoho překvapí, že předsedou poroty, která již 24 let vybírá nejoblíbenějšího učitele, je profesí lékař, a to navíc psychiatr. Myslím však, že právě odborník na " duši" má nejblíže k pochopení křehkých vztahů, které schopný kantor dokáže vytvořit ve své třídě a okolí. Musí to být ovšem kantor, který je nejen dobrým a vzdělaným odborníkem, ale zároveň je i povahou a komunikací blízký těm, které vzdělává a vychovává. Pracoval jsem nějakou dobu ve Francii v psychiatrickém zařízení, které bylo speciálně určeno kantorům a pracovníkům ve školství, a měl jsem možnost sledovat s jistým předstihem, jak se vyvíjejí vztahy ve společnosti a jak to doléhá na učitele. Podobné problémy řeší nyní i české školství. A já si velice vážím záslužné práce těch učitelů, kteří vkládají do vlastní profese něco navíc, kus svého srdce. Z nich pak každoročně vycházejí Zlatí Ámosové. Je jich už dvacet čtyři. Ve skutečnosti je jich ovšem daleko víc!