Výuka pomocí ASPI

Jako většina zodpovědných pedagogů snažíme se i my naplnit naše poslání a připravit studenty co nejlépe pro běžný život. Naše škola je zaměřena více na obchod, řízení podniků a finance. Všech těchto oblastí se dotýkají právo a zákony. V dnešním provázaném světě už nejde jen o zákony České republiky, ale i o zákony a právo Evropské unie.

Výuka pomocí ASPI
Mgr.
František
Votroubek
ředitel OA Náchod
Když jsme si uvědomili, jak je v dnešní době, i pro člověka vzdělaného v právních vědách, mnohdy obtížné a časově náročné
se zorientovat ve složitém propletenci zákonů, novel a všech souvztažností, začali jsme přemýšlet jak co nejlépe, ale zároveň s ohledem na naše finanční možnosti, přiblížit tuto problematiku našim studentům.
Jako komunikační prostředek je dnešními studenty nejvíce využíván internet, počítače a mobilní telefony. Přišlo nám proto přirozené jít touto cestou. Máme moderně vybavenou počítačovou učebnu, a tak jsme se začali rozhlížet jestli neexistuje na trhu software, který splní všechny naše podmínky. Jak se ukázalo, je jich na českém trhu několik. Vypsali jsme výběrové řízení s následujícími kritérii:
1.
Systém musí obsahovat všechny předpisy ČR
2.
Systém musí obsahovat nálezy ústavního soudu publikované ve Sbírce zákonů
3.
Všechny předpisy musí být propojeny dle vzájemných vztahů
4.
K systému musí být možnost současného přístupu z více počítačů
5.
Software musí být vhodný pro žáky střední školy
Nejlépe vyhovoval
systém ASPI.
V současnosti mají žáci možnost pracovat s tímto softwarem na všech počítačích naší počítačové učebny bez omezení a jednoduchým způsobem se dostat k hledaným datům.
Systém obsahuje
kompletní sbírku zákonů jak českých, tak předpisy Evropské unie a to vše přehledně řazeno
s možností hledání podle nejrůznějších kritérií. Studenti pomocí tohoto nástroje získají přehled jak jsou značeny a řazeny zákony ve Sbírce zákonů, mohou se podívat jak se jednotlivé předpisy mění v čase a jak se navzájem ovlivňují.
Ovšem hlavní přínos pro naši školu vidím v úspoře financí, kterých je na pořizování pomůcek pro výuku čím dál méně.
Kromě zákonů totiž systém ASPI obsahuje také velké množství literatury, a dokonce i časopisů. A to jak z oblastí právních, tak i ekonomických.
Ušetřili jsme peníze za nákup odborných knih, které sice nejsou nezbytně nutnou pomůckou pro výuku, ale jedinečným způsobem ji doplňují.
Doporučuji všem kolegům-pedagogům, kteří chtějí přizpůsobit výuku požadavkům moderní doby, aby se vydali podobnou cestou jako my.