Výsledky TALIS 2008: Hodnocení učitelů a poskytování zpětné vazby

Cílem tohoto článku je představit některé zajímavé výstupy prvního cyklu Mezinárodního šetření o vyučování a učení, které se uskutečnilo v roce 2008. Článek volně navazuje na říjnový příspěvek s názvem „Výsledky TALIS 2008: Vyučovací postupy, postoje učitelů a jejich chápání role učitele“ (Řízení školy č. 10/2012). Bližší informace o šetření TALIS 2008 (a také o právě probíhající druhé vlně tohoto šetření TALIS 2013) lze nalézt na www.talis.cz a na www.oecd.org/talis.

Výsledky TALIS 2008: Hodnocení učitelů a poskytování zpětné vazby
Mgr.
Simona
Křečková

analytik-metodik TALIS
HODNOCENÍ UČITELŮ A POSKYTOVÁNÍ ZPĚTNÉ VAZBY V ČESKÉM KONTEXTU
Hodnocení je nedílnou součástí procesu vzdělávání. Závažnost daného tématu v tomto roce přiblížila Zpráva OECD o hodnocení vzdělávání v České republice, jež poukazuje na
posilující roli hodnocení jako klíčového nástroje k dosahování kvality a rovnosti ve vzdělávání.
1) Hodnoceni mohou být žáci, učitelé, školy i vzdělávací soustava jako celek; v tomto článku se budeme zabývat hodnocením učitelů a s ním souvisejícím poskytováním zpětné vazby učitelům v jejich práci.
TÉMA HODNOCENÍ A ZPĚTNÉ VAZBY V ŠETŘENÍ TALIS 2013
Mezinárodní šetření o vyučování a učení TALIS 2013
si klade za cíl prozkoumat mimo jiné
podmínky, ve kterých učitelé pracují,
přičemž jedním ze sledovaných aspektů je právě
oblast hodnocení a poskytování zpětné vazby.
Ta je v šetření bohatě pokryta otázkami směřujícími na samotné učitele i na ředitele škol.
Jaké zpětné vazby se učitelům dostává? Jak často? Jaký to má význam pro jejich pedagogickou činnost? I takové otázky budeme na jaře 2013 pokládat respondentům v
cca 220 náhodně vybraných školách České republiky.
Šetření TALIS 2013 probíhá
současně v 33 zemích světa
a srovnatelnost získaných dat umožní komparaci vybraných aspektů různých vzdělávacích systémů, s čímž se pojí rovněž identifikace tzv. příkladů dobré praxe.
VÝSLEDKY TALIS 2008
V roce 2008 proběhla první vlna šetření TALIS, do níž se zapojilo 24 zemí. Česká republika se tohoto šetření nezúčastnila. Výsledky šetření o hodnocení a zpětné vazbě, které jsou součástí analytických zpráv OECD, jsou uvedeny níže.
Hodnocení a zpětná vazba se zaměřují na různé aspekty výuky v závislosti na prioritách školy či jiného hodnotícího subjektu. Šetření TALIS 2008 ukázalo, že
nejčastěji bývá hodnocení zaměřeno na vztah učitele se žáky, znalosti vyučovaného předmětu a schopnost vedení třídy.
Existují zde však výrazné rozdíly mezi jednotlivými zeměmi - zatímco např. v Brazílii, Malajsii a Polsku patří mezi nejdůležitější aspekty hodnocení využívání inovativních postupů při výuce, v Dánsku a Norsku je této oblasti přikládána významně nižší váha. Je překvapivé, že
nebyly zjištěny rozdíly v zaměření hodnocení začínajících a zkušenějších učitelů.
Takové rozdíly by se daly očekávat zejména s ohledem na fakt, že začínající učitelé vykázali častější potíže s vedením třídy či udržením kázně ve třídě, a tudíž by právě tyto aspekty mohly být předmětem jejich hodnocení či zpětné vazby ve zvýšené míře.
Šetření TALIS 2008 též přineslo důležitou informaci o tom, jaké jsou reálné dopady hodnocení a poskytování zpětné vazby učitelům.
Velká část učitelů (okolo 80 %), jež někdy v zaměstnání obdržela hodnocení a zpětnou vazbu, vnímá takové hodnocení pozitivně a považuje ho za užitečné pro zkvalitňování své práce.
Potvrdilo se, že hodnocení, popř. zpětná vazba podporuje zavádění žádoucích změn ve způsobu výuky, přičemž tyto změny jsou nejčastěji zacíleny na zlepšování studijních výsledků žáků a na disciplínu ve třídě. Pozitivní přínos zpětné vazby a hodnocení byl v tomto ohledu zaznamenán ve vyšší míře u začínajících učitelů ve srovnání s učiteli zkušenějšími (devět z deseti začínajících učitelů považuje hodnocení a zpětnou vazbu za užitečnou).
To je mimo jiné způsobeno tím, že učitelé s nedostatkem pedagogických zkušeností jsou otevřenější změnám a podnětům pro zkvalitňování své práce a poskytování zpětné vazby může být vnímáno jako určitá forma podpory v počátcích pedagogické praxe. Pokud jde o pozitivní dopady hodnocení a zpětné vazby, šetření TALIS přineslo ještě jeden důležitý poznatek:
čím více se učitelům (bez rozdílu, zda se jedná o začínající či zkušené učitele) dostává zpětné vazby v určité oblasti jejich práce, tím více si učitelé v této oblasti věří.
Zdaleka ne všem učitelům se však zpětné vazby či hodnocení dostává -
více než 20 % učitelů v zúčastněných zemích nikdy neobdrželo hodnocení či zpětnou vazbu od ředitele školy, v níž vyučují. Průměrně 13 % učitelů pak nikdy neobdrželo žádné hodnocení ani od ředitele školy, ani např. od jiných učitelů či externích hodnotitelů.
Nejvyšší podíl takových učitelů byl zaznamenán v Itálii (55 %), Španělsku (46 %), Portugalsku (27 %) a Irsku (26 %). Podíváme-li se zvlášť na skupinu začínajících učitelů, je toto procento ještě vyšší -
celá jedna pětina začínajících učitelů se ve své práci nesetkala s žádnou formou hodnocení či zpětné vazby.
Je důležité zmínit, že tento podíl se nezmění ani v případě, pokud z analýzy vyloučíme učitele, kteří učí jeden rok a méně (a měli tedy méně příležitostí obdržet hodnocení své práce, např. pokud je takové hodnocení realizováno např. jednou ročně).
Šetření TALIS 2013 je součástí IpN projektu Kompetence III, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem.
ZDROJE

JENSEN, B. et al.
The Experience of New Teachers: Results from TALIS 2008
[online]. OECD Publishing, 2012 [cit. 24. 8. 2012], p. 9-12. Dostupné z: http://dx.doi.org/10.1787/9789264120952-en

OECD (2012): Are Teachers Getting the Recognition They Deserve? In:
Teaching in Focus 2012/01 (May).
[cit. 20. 8. 2012]. Dostupné z: http://www.oecd.org/education/preschoolandschool/50446648.pdf

SANTIAGO, P. et al. (2012),
OECD Reviews of Evaluation and Assessment in Education: Czech Republic
2012, OECD Publishing.