Vyhlášení soutěže Škola udržitelného rozvoje Středočeského kraje v rámci pravidelného setkávání koordinátorů ekologické výchovy v kraji

V pátek 8. listopadu 2013 se na Krajském úřadu Středočeského kraje v Praze uskutečnilo již tradiční 5. setkání koordinátorů ekologické výchovy Středočeského kraje. Na rozdíl od let předchozích se lišilo v tom, že jeho součástí bylo vyhlášení pilotního ročníku soutěže „Škola udržitelného rozvoje Středočeského kraje“.

doc. PaedDr. RNDr.
Milada
Švecová
CSc.
předsedkyně Klubu ekologické výchovy, o. s. RNDr. Ing. Eva Urbanová, Krajský úřad Středočeského kraje
Soutěž vyhlásil Středočeský kraj pod záštitou PaedDr. Milana Němce, náměstka hejtmana pro oblast školství, mládeže a sportu, a ve spolupráci s Klubem ekologické výchovy, o. s., dne 15. března 2013. Cílem soutěže bylo
zhodnocení proenvironmentálních aktivit škol v regionu a ocenění nejenom těch nejlepších, ale i začínajících.
Úvodní slovo na setkání pronesl PhDr. Bc. Marek Semerád, náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství, který zhodnotil problematiku udržitelného rozvoje a účastníkům setkání popřál mnoho úspěchů v dalších aktivitách. Jedním z hostů byla také PhDr. RNDr. Danuše Kvasničková, CSc., nestorka ekologické výchovy v České republice, která ocenila bohaté ekologické aktivity škol ve Středočeském kraji a záměr kraje uspořádat soutěž.
Podmínkou účasti v soutěži bylo sídlo školy na území Středočeského kraje a zaslání vyplněného dotazníku. Dotazník byl rozdělen na 3 části – v
první části
školy vyplnily svoje identifikační údaje, ve
druhé části
management environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (dále jen EVVO) ve škole (informace o vedení školy, koordinátorovi ekologické výchovy a školním programu ekologické výchovy), ve
třetí části
další informace o realizaci EVVO ve škole (popis konkrétních akcí, mimořádných aktivit, spolupráce s dalšími institucemi, zapojení do projektů, pořádání akcí pro veřejnost, publicita aktivit v oblasti EVVO ve škole, ocenění školy v oblasti EVVO).
Vzhledem k tomu, že se jednalo o pilotní ročník soutěže, bylo osloveno pouze 187 škol a školských zařízení zřizovaných Středočeským krajem. Zároveň byla soutěž zveřejněna na webových stránkách Středočeského kraje, čímž byla dána možnost zapojení i školám jiných zřizovatelů. Do soutěže se zapojilo 42 škol, z toho 33 krajských a 9 obecních.
Hodnotitelská komise složená ze zástupce krajského úřadu, Klubu ekologické výchovy, o. s., základní školy a střední školy vyhodnotila vyplněné dotazníky. Výsledkem soutěže bylo udělení titulu
Škola udržitelného rozvoje Středočeského kraje
ve třech stupních dle rozsahu environmentálních aktivit v zúčastněných školách.
Titul byl školám udělen na 3 roky
(2013–2015) s tím, že v následujících ročnících ho mohou obhajovat, příp. získat vyšší stupeň.
Podmínky stanovení jednotlivých stupňů:
I. stupeň
– dlouhodobé zkušenosti, zapojeni téměř všichni pedagogové, koordinátor EVVO, který je absolventem specializačního studia, dlouhodobý i krátkodobý školní program EVVO, zapojení veřejnosti, spolupráce se školami v okolí.
II. stupeň
– dlouhodobější zkušenosti, zapojeno alespoň 50 % pedagogů, koordinátor EVVO, který nemusí být absolventem specializačního studia, krátkodobý školní program EVVO, spolupráce se školami v okolí.
III. stupeň
– krátkodobé zkušenosti, zapojeno alespoň 20 % pedagogů, koordinátor EVVO, který nemusí být absolventem specializačního studia, přehled aktivit EVVO, škola nespolupracuje s okolními školami a jinými institucemi.
I. stupeň získalo 13 škol, II. stupeň 18 škol, III. stupeň 11 škol
.
V odpoledních hodinách předal školám PaedDr. Milan Němec certifikáty dle jednotlivých stupňů.
Pět nejúspěšnějších škol prezentovalo na setkání svoje environmentální aktivity. Čtyři z nich kromě certifikátu získaly od Středočeského kraje finanční odměnu v hodnotě 10 000 Kč:

Česká zahradnická akademie Mělník – střední škola a vyšší odborná škola, příspěvková organizace

Integrovaná střední škola, Mladá Boleslav, Na Karmeli 206

Střední škola, Základní škola a Mateřská škola speciální, Rakovník, Františka Diepolta 1576

Základní škola a Praktická škola, Český Brod, Žitomířská 1359

Obecní Mateřská škola Vestec, příspěvková organizace, kromě certifikátu získala navíc od Klubu ekologické výchovy, o. s., věcnou cenu v hodnotě 5 000 Kč.
Na závěr setkání vyhlásila doc. PaedDr. RNDr. Milada Švecová, CSc., 1. ročník soutěže Škola udržitelného rozvoje Středočeského kraje v roce 2014. Vyhlášení výsledků soutěže bude součástí
6. setkání koordinátorů ekologické výchovy ve Středočeském kraji, které se uskuteční dne 19. března 2014
v budově Krajského úřadu Středočeského kraje v Praze. Srdečně zveme všechny zájemce o ekologickou výchovu ve školách.