Vychovatel a bezpečnostní pracovník

Vychovatel a bezpečnostní pracovník
PaedDr.
Mikáč
Pracovník domova mládeže nastupuje na směnu ve 20:00 hod, do večerky je zařazený jako vychovatel, po večerce do budíčku jako bezpečnostní pracovník a poté opět jako vychovatel, ukončení směny v 08:00 hod. následujícího dne. Přes noc má službu jen jeden bezpečnostní pracovník. Je nutné, aby druhý vychovatel měl tzv. pohotovost?
Kdo je zodpovědný za žáky na domově mládeže v době půlhodinové přestávky na jídlo a oddech?
Související předpisy:

zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění
Počet pracovníků domova mládeže během provozu není stanoven žádným právním předpisem. O zajištění náležitého dohledu rozhoduje ředitel domova mládeže. Vychází z konkrétních podmínek každého zařízení a přihlíží zejména k vykonávané činnosti, věku žáků a jejich rozumovému rozvoji (vyspělosti) a jiným rizikům. Každý domov mládeže tedy přijímá svá vlastní opatření a řešení, univerzální recept neexistuje.
V době přestávky zaměstnanců na jídlo a oddech nese odpovědnost stále školské zařízení (domov mládeže), je tedy nezbytné rozvrhnout práci jednotlivých zaměstnanců tak, aby v době přestávky jednoho zaměstnance vykonával dohled nad žáky jiný zaměstnanec tohoto zařízení.