Varianty ve vzdělávání učitelů

Vydáno: 5 minut čtení

Vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni nabízí více než deset let informační servis a metodickou podporu v oblasti interkulturního (IKV) a globálního rozvojového vzdělávání (GRV). Nabídky kurzů, seminářů a workshopů připravovaných pracovníky Variant využije každoročně přes 1500 zájemců, především z řad pedagogů základních a středních škol, ale také studentů různých vysokoškolských oborů, pracovníků neziskových organizací, zaměstnanců státní správy.

Varianty ve vzdělávání učitelů
Program se také soustředí na
vydávání publikací a tvorbu nových výukových materiálů
zaměřených jak na jednotlivá témata
IKV a GRV, tak na moderní vyučovací metody a aktuální trendy v oblasti pedagogiky. Podstatnou součástí činnosti Variant je zároveň
podpora inkluzivního vzdělávání
a systémových opatření směřujících k desegregaci českého školství a k začleňování témat interkulturního a globálního rozvojového vzdělávání do výuky na českých školách.
SEMINÁŘE A KURZY PRO VEŘEJNOST
Varianty nabízejí pestrou škálu
vzdělávacích kurzů, seminářů a workshopů
akreditovaných MŠMT. Účastníci jejich prostřednictvím získají nejen teoretické znalosti z oblasti IKV a GRV, ale především praktické dovednosti, jak tato témata začlenit do výuky i mimo ni. Kromě prezenčních setkání nabízí Varianty od roku 2004 také
e-learningové kurzy, které jsou díky kombinaci s prezenčními setkáními velmi oblíbené.
Kromě toho se pedagogové mohou každoročně inspirovat na tradiční letní škole neboli Učitelských lázních. Ty letošní nesou podtitul
Hostina pro všechny
a zaměří se na velmi aktuální téma globálního rozvojového vzdělávání, a sice potravinovou bezpečnost.
Témata akreditovaných kurzů:
Jak se vyrovnat s kulturní rozmanitostí?
Co je to inkluze?
Jak na to s multikulturní výchovou ve škole
„Nová chudoba“ a škola
Svět jako pavučina (globalizace)
Bohatí chudí a chudí bohatí
Na tržišti světa aneb Ekonomická globalizace
Křehká rovnováha aneb Klimatické změny v kontextu rozvoje
Být a nebýt bit aneb Lidská práva
Šance pro rozvoj aneb Rozvojová spolupráce
Cesta do neznáma (migrace)
Cesta k potravinové svobodě
Kromě uvedených témat se Varianty dlouhodobě zabývají také problematikou neonacismu, extremismu, romského holocaustu atd. Školy mohou využít nejen nabídku vzdělávacích seminářů, ale i odborných konzultací – například v oblasti přípravy a realizace školních projektů, interaktivních vyučovacích metod apod.
SPOLUPRÁCE SE ŠKOLAMI
Program Varianty spolupracuje v rámci svých projektů intenzivně s několika desítkami základních a středních škol. V oblasti globálního rozvojového vzdělávání se pracovníci Variant snaží pomoci zapojeným školám především při začleňování GRV do jejich školních vzdělávacích programů a podporují pedagogy ve výuce aktuálních globálních témat za využití metod aktivního učení.
Během posledních 6 let rozvíjel vzdělávací program Varianty v rámci mezinárodního projektu
Světová škola
koncept založený na třech základních krocích, které jsou realizovatelné v každé škole:
uč se – zjišťuj – jednej.
V současné době nabízí metodickou podporu školám, které by měly zájem o získání titulu
Světová škola
usilovat, a zařadit se tím na seznam prestižních škol. Možná školy zjistí, že už podobným způsobem pracují, a proto bude jejich cesta k získání osvědčení jednodušší.
Na poli interkulturního vzdělávání se pracovníci Variant snaží kromě podpory efektivní výuky multikulturní výchovy na školách především o
integraci dětí se speciálními vzdělávacími potřebami
do hlavního vzdělávacího proudu. Pomáhají školám nastavit podmínky pro udržitelný způsob vzdělávání a integraci dětí ze sociálně vyloučeného prostředí do většinové společnosti.
Oblast IKV a GRV úzce propojuje projekt „Respekt nebolí“, v němž vytváří unikátní metodiku k výuce o lidských právech. Materiál je určen středoškolákům i jejich pedagogům, kterým umožňuje osvojit si znalosti z koncepcí lidských práv a rovných příležitostí, ale získat i schopnosti podílet se na pozitivních změnách ve společnosti i na aktivním prosazování lidských práv a svobod ve všech oblastech života.
PUBLIKACE
Bohouš a Dáša na stopě hladu
Zatím poslední příručka globálního rozvojového vzdělávání z cyklu Bohouš a Dáša se tentokrát věnuje otázkám potravinové bezpečnosti. Příručka již tradičně přibližuje vybrané GRV téma pomocí komiksových příběhů, textů a výukových aktivit a průvodci jednotlivými kapitolami jsou oblíbené komiksové postavičky Bohouše a Dáši.
Pojďte do školy! (Ne)Rovné šance na vzdělávání znevýhodněných dětí
Tříletý projekt
„Pojďte do školy! Podpora vzdělávání a doučování dětí ze sociálně vyloučených domácností“
(2009-2011), v rámci něhož vznikla i tato publikace, byl zaměřen na přímou podporu vzdělávání znevýhodněných žáků a také na úzkou spolupráci se školami, do nichž tito žáci docházejí. Publikace obsahuje poznatky vyplývající z realizace projektu a zároveň představuje důvody, proč by sociálně znevýhodněné děti (stejně jako děti s jakýmkoliv jiným hendikepem) měly být vzdělávány ve školách hlavního vzdělávacího proudu.
Více o programu Varianty na
www.varianty.cz.
kolektiv vzdělávacího programu Varianty, Člověk v tísni, o. p. s.