Umět se ochránit

Vydáno:

Hasičský záchranný sbor ČR (dále jen „HZS ČR“) se na poli výchovy a vzdělávání snaží svými aktivitami společně s pedagogy připravit novou generaci obyvatelstva, která by si již od nejútlejšího věku dokázala co možná nejlépe poradit v nejrůznějších rizikových situacích. Ochránit sám sebe a své blízké před těmito riziky by měla být základní lidská kompetence. Navzdory zažitým omylům je třeba si uvědomit, že lidé mají svou bezpečnost ve vlastních rukou. Pokud vědí, jak se správně zachovat, významně sníží riziko hrozícího nebo již vzniklého ohrožení.

Umět se ochránit
kpt. Mgr.
Martina
Talichová
odbor ochrany obyvatelstva a krizového řízení, Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
V oblasti prevence a řešení mimořádných událostí se v rámci školní výuky jedná o tzv. ochranu člověka za běžných rizik a mimořádných událostí (dále jen „OČMU“). Tato problematika je součástí rámcových vzdělávacích programů všech stupňů vzdělávacího systému od zavedení nových kurikulárních dokumentů. Následně v rámci revize rámcových vzdělávacích programů v roce 2013 došlo k její ještě větší specifikaci a rozšíření.
V oblasti OČMU je cílem základního vzdělávání vybavit všechn