Teorie leadershipu ve třech minutách

Citát Saint-Exupéryho "Dokonalosti není dosaženo tehdy, když už není co přidat, ale tehdy, když už nemůžete nic odebrat" se výtečně hodí na video Dereka Siverse. Sivers, americký hudební producent a podnikatel, dokázal v necelých třech minutách na Youtube srozumitelně a jasně vyložit podstatu leadershipu (vůdcovství). Nepřekvapí nás proto, že jeho video "First Follower: Leadership Lessons from Dancing Guy" (První následovník: Lekce vůdcovství od tančícího kluka) má od roku 2010 již 4,5 milionu zhlédnutí.1 Jestli jste ho dosud neviděli, tu ho máte; a pokud ano, určitě stojí za to si ho připomenout.

Teorie leadershipu ve třech minutách
PhDr.
Voda
Ph.D.
katedra primární pedagogiky, PedF UK; ředitel školy
Leader potřebuje kuráž jako jediný se postavit a ustát, že bude vypadat směšně. Ale to, co dělá, musí být tak jednoduché, že je to zřetelně návodné. V tom je klíč -
musí být jednoduché vás následovat
, říká hned na úvod jako hlavní sdělení Sivers. Nízká kvalita videa - roztřesenost a hrubozrnnost - není na závadu, naopak, přidává záběrům na autentičnosti, a tudíž hodnověrnosti. Scéna se odehrává v květnu 2009 na letním hudebním open-air festivalu Sasquatch (
; název je americká obdoba Yettiho) ve státě Washington v USA. Diváci piknikují rozprostřeni po okolních svazích, z arény uprostřed se nese hudba, do jejíhož rytmu začíná tančit mladík, oblečený jen v šortkách (odtud "Dancing Guy" v názvu videa).
V osmnácté vteřině záběru se k němu přidává další - Sives ho označuje jako
první následovník
- a ten má naprosto zásadní roli: veřejně všem ukazuje, jak následovat. Všimněte si, že leader - kluk v trenkách - se s ním obejme jako rovný s rovným, takže teď už nejde o něj, o leadera, ale o ně - teď už jsou množné číslo. Sledujte, jak volá na své přátele, aby se připojili. Potřebujete na to "mít žaludek", abyste byli prvním následovníkem. Poutáte na sebe pozornost a snášíte tíhu společenské trapnosti. Být prvním následovníkem je podceňovaná forma leadershipu. První následovník promění osamělého blázna v leadera. Pokud je leader křesadlo, tak první následovník je jiskra, která zažehne oheň.
Druhý následovník
(0:54) je bodem zlomu. Je to důkaz, že první udělal správnou věc. Nyní už to není osamělý blázen a nejsou to ani dva osamělí blázni. Jsou tři, a tři jsou dav, a dav je něco nového. Hnutí musí být veřejné, nabádá Sives. Ujistěte se, že lidé zvenčí vidí více než jen leadera. Všichni potřebují vidět následovníky, protože
nový následovník napodobuje dřívější následovníky, nikoli leadera
.
A nyní (1:12) přicházejí dva další a pak tři další. Tady to začíná nabírat spád. Tohle je bod zvratu! Teď už máme hnutí. Jak se přidává stále víc a víc lidí,
riziko sociální trapnosti vymizelo
. Pokud předtím lidé přihlíželi jen opatrně zpovzdálí, nyní už není důvod se nepřipojit. Teď už nebudou vyčnívat, nebudou směšní, a když si pospíší, budou součástí davu. Během minuty uvidíme zbytek, který se běží přidat, protože terčem posměchu se teď snadno stane ten, kdo se nezapojí.
A to je základní princip, jak vzniká hnutí. Sives shrnuje, co jsme se z videa naučili: Pokud je vaše počínání podobné onomu do půl těla nahému, osaměle tančícímu chlapíkovi, mějte na paměti nutnost
chovat se ke svým prvním následovníkům jako k sobě rovným
, aby bylo všem jasné, že vám jde o hnutí, nikoli o vás. Buďte veřejní. Nechte se snadno následovat.
Ale přichází další "aha", které jsme v učebnicích leadershipu nečetli -
vedení je přespříliš oslavováno
. Všechno to začalo polonahým chlápkem a ten sklidí všechnu slávu, ale viděli jste sami: Byl to ve skutečnosti první následovník, kdo proměnil osamoceného blázna v leadera.
Žádné hnutí se neobejde bez prvního následovníka.
Nejlepší cestou, jak rozpohybovat nějaké hnutí - pokud vám o to opravdu jde -, je
odvážně následovat
a ukazovat ostatním, jak se přidat.
Když uvidíte osamělého podivína, nabádá Sives, jak dělá něco skvělého, najděte v sobě odvahu být první osobou, která vstane a připojí se!2
Odkaz na video:
1 Autorem videa sám Sivers není, původní klip na Youtube, nahraný 26. 5. 2009, má nyní přes 14 milionů zhlédnutí. Mladík na snímku zůstává v anonymitě, i když předpokládám, že se ke své slávě někde na internetu přihlásil. Plná sedmiminutová verze zde: https://www.youtube.com/watch?v=nU7dxkIz1Vs
2 Současně si ale připomeneme osvědčené úsloví, že když dva dělají totéž, není to totéž. Mezi četnými komentáři, které velebí pregnantnost Sivesova výkladu, jsou také tyto: "Zkoušel jsem to jako ten kluk, ale dopadlo to přesně opačně." Jak víme, autenticita je dalším nutným rysem leadera. Takže zas tak úplně jednoduché to asi nebude...