Slovo úvodem

Eretová,
šéfredaktorka Řízení školy
S
ejdou se ministr, výzkumník, psycholog a psycholožka, moderátor, ředitel zpravodajství a ředitelka neziskové organizace, lektor, masér, páni ředitelé a paní ředitelky všech typů škol od mateřské přes základní až po střední. Nesejdou se u Kolína, ale v pořadí již šestém vydání Letního speciálu Řízení školy. Pro to letošní čtení na prázdniny jsme vybrali velmi aktuální téma wellbeingu a s ním související age management. Wellbeing je něco, co rezonuje veřejným prostorem velmi intenzivně. Mluví se o něm především v souvislosti s žáky, studenty. Jenže pokud se nebude učitel těšit do práce, jen velmi obtížně zajistí takové prostředí, kam se budou těšit také jeho žáci. A k tomu, aby byl spokojený učitel, velmi významnou měrou přispívá vedení školy. Jsou to spojené nádoby. Proto bychom všichni měli chtít mít spokojené ředitele škol. Už v 80. letech minulého století se ve Finsku začali velmi intenzivně věnovat tzv. pracovní schopnosti. My známe spíše pracovní neschopnost, což je stav, který není žádoucí v žádném ohledu. Zásadní pro udržení pracovní schopnosti je tzv. work life balance, tedy rovnováha mezi pracovním a osobním životem člověka. Nadcházející prázdniny jsou vhodnou dobou pro zastavení se, rekapitulování a zamyšlení se nad tím, jak si v tom nadcházejícím školním roce nastavit sám sobě pravidla pro práci a volný čas. Každý den má 24 hodin a týden 7 dní. Jak je rozdělíte, je na vás. Máte za sebou dva náročné roky a před sebou další, který rozhodně snadný nebude. O to víc je důležité „dobíjet baterky“. Myslete na to, prosím, a nedopusťte, aby vás „vypnulo“ až teprve vaše tělo. Vysílá signály, nejprve něžně, postupně přidává na intenzitě, a pokud je budete ignorovat, dokáže vám dát velmi důrazně najevo: „Zpomal!“ To ovšem nebývá příjemné a budete muset vynaložit nemálo energie na odstranění napáchaných škod. „Zdraví máme jen jedno“ je rčení navýsost pravdivé. Co třeba dát si jako jedno z předsevzetí dělat si radost? „Život je krátký a člověk by neměl čekat jenom na velké radosti, kterých v životě mnoho není, ale dokázat se radovat z drobných, každodenních maličkostí.“ Inspirací mohou být odpovědi autorů příspěvků, kterých jsme se ptali: Kde čerpají pohodu? a Jak se s věkem mění jejich život? Tak si dejme sklenku dobrého vína na to, že jsme, že se u nás neválčí, že máme práci, plné obchody jídla, můžeme beztrestně říkat, co si myslíme. Že naše práce má smysl. Že i když to často drhne, tak se vlastně máme fajn.
Příjemné letní čtení, zamýšlení se a odpočívání přeje