Školy a cestování žáků: I. část

Součástí školního roku je realizace různých školních a mimoškolních akcí. Jezdí se na výlet do adventní Vídně, na výměnný pobyt k partnerské škole nebo na lyžařský kurs. Jaký je však právní režim těchto školních akcí? Liší se, pokud si je škola pořádá sama, pokud je organizuje učitel nebo pokud jsou využívány služby cestovních kanceláří? Má význam, jestli se na akci jede během školního roku? Je rozdíl mezi jednodenním výletem a vícedenní akcí? Může si škola, případně cestovní kancelář podmínky nastavit podle libosti, nebo jsou tady zákonná pravidla, která nelze měnit? Tento článek je prvním v sérii článků o školách a cestování žáků. V dnešním článku předestřeme typologii školních cestovních akcí a jejich charakter. V příštím článku se budeme věnovat specificky tzv. školním zájezdům a ve třetím dílu popíšeme specifika tzv. dlouhodobých zahraničních školních pobytů.