Školství - správní právo

Vydáno:

Školské zařízení, nejsme plátci DPH, účetnictví. Prosím o objasnění rozdílu v pojmech doručení a oznámení (§ 72 a 83 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád). V knize Rozhodování ředitele školy a školského zařízení ve správním řízení a mimo správní řízení je ve vzorech rozhodnutí uváděno v poučení o odvolání ...15 dnů ode dne doručení. Zákon hovoří o ...15 dnů ode dne oznámení. Domnívám se, že to není totéž a že mohou vzniknout prodlevy v právní moci. Můžete toto vysvětlit na konkrétních příkladech? Je dnem doručení datum převzetí účastníkem, nebo den vyznačený jako Oznámeno dne... poštou?

Školství – správní právo
PhDr.
Monika
Puškinová
Ph. D.
Související předpisy:
 
zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění
Pojem
oznámení
obsahuje § 72 správního řádu, a to v souvislosti s oznámením rozhodnutí.
Ustanovení § 72 uvádí dva způsoby oznámení:
 
doručení stejnopisu písemného vyhotovení rozhodnutí do vlastních rukou,
 
ústní vyhlášení rozhodnutí.
Pojem
doručení
obsahuje také § 72 správního řádu, a to jako jeden ze způsobů oznámení rozhodnutí.
Rozdíl mezi uvedenými pojmy je rozdílem mezi obecným rodovým pojmem „oznámení rozhodnutí“ a druhem tohoto rodu „doručení“.
Ustanovení § 83odst. 1 správního řádu hovoří o délce odvolací lhůty a o okamžiku, od kterého začíná odvolací lhůta plynout. Skutečně je v něm uvedeno, že
odvolací lhůta činí 15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak.
Ustanovení § 83 odst. 1 obecně předpokládá dvě situace:
 
Rozhodnutí bylo vyhotoveno písemně, a proto jeho stejnopis musí být doručen (jinými slovy, toto rozhodnutí není vyhlášeno ústně). Doručení je doručením do vlastních rukou (§ 19 odst. 4 správního řádu, § 72 odst. 1 správního řádu).
 
Rozhodnutí bylo ústně vyhlášeno. Účastník řízení se vzdal nároku na doručení písemného vyhotovení rozhodnutí a toto vzdání se nároku na doručení písemného vyhotovení rozhodnutí bylo poznamenáno do spisu (§ 72 odst. 1 správního řádu).
V publikaci Rozhodování ředitele školy... byly uvedeny vzory písemných vyhotovení rozhodnutí. Z toho plyne, v poučení o opravných prostředcích (poučení o odvolání) byl uveden zvláštní případ oznámení (a to doručení stejnopisu písemného vyhotovení rozhodnutí), který odpovídá písemnému vyhotovení rozhodnutí.
Jestliže by v poučení o opravných prostředcích bylo uvedeno, že
lhůta na odvolání činí 15 dnů ode dne oznámení, nebylo by jednoznačně řečeno, který druh oznámení rozhodnutí je touto formulací míněn.
Pokud by bylo rozhodnutí vyhotoveno v písemné podobě, dalo by se na základě § 72 odst. 1 správního řádu dovodit, že oznámení musíme chápat jako doručení stejnopisu písemného vyhotovení. Aby se předešlo této (sice jednoduché) interpretaci § 83 odst. 1 správního řádu, můžeme poučení o opravných prostředcích formulovat takto:
 
15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí doručením rozhodnutí,
 
15 dnů ode dne doručení rozhodnutí.
První způsob je jistě správný, ale pro svou „krkolomnost“ se běžně nepoužívá.
Druhý způsob se běžně používá a je uveden i v publikaci. V případě písemného vyhotovení rozhodnutí má tedy
oznámení rozhodnutí význam doručení.
Doručení se chápe jako doručení do vlastních rukou. Z tohoto důvodu (pokud je správně chápáno doručení do vlastních rukou) nedojde k prodlevě při nabytí právní moci rozhodnutí.
Jestliže dojde
k doručení do vlastních rukou osobním převzetím
(zřejmě v kanceláři školy), vyznačí se tato skutečnost na písemném vyhotovení rozhodnutí. Většinou se používá razítko, na kterém je uvedeno
Dokument převzal dne ... Jméno ... příjmení.
Pokud by k doručení do vlastních rukou došlo tímto způsobem např. 16. března 2011, pak následující den (17. března 2011) začne plynout odvolací lhůta.
Jestliže se rozhodnutí doručuje do vlastních rukou jako
poštovní zásilka, posílá se v obálce s červeným pruhem. Na odnímatelné chlopni této obálky je uvedeno prohlášení příjemce zásilky
Potvrzuji převzetí zásilky dne ...
Datum, které je na tomto řádku uvedeno, je dnem doručení. Nejjednodušší případ takového doručení je případ, kdy je adresát poštovním doručovatelem zastižen, uvede na odnímatelné chlopni obálky s červeným pruhem datum a podepíše se. Např. 16. 3. 2011 byl adresát zastižen, na obálku s červeným pruhem uvedl datum 16. 3. 2011 a podepsal se. Následující den (17. 3. 2011) začíná plynout odvolací lhůta.
V dotazu není uvedeno, kde je uveden text Oznámeno dne. Přepokládám, že se jedná o údaj spojený s tím, že adresát nebyl poštovním doručovatelem zastižen, byl vyzván k vyzvednutí zásilky a bylo mu oznámeno, že zásilka byla připravena k vyzvednutí od určitého dne. Pokud autor dotazu skutečně myslí toto datum, pak se nejedná o den doručení rozhodnutí do vlastních rukou.
Dnem doručení do vlastních rukou je teprve:
 
Den, kdy si adresát zásilku na poště vyzvedl (např. zásilka připravena k vyzvednutí 16. 3. 2011, adresát si vyzvedl zásilku 18. 3. 2011; dne 18. 3. 2011 je rozhodnutí doručeno do vlastních rukou, 19. 3. 2011 začíná plynout odvolací lhůta).
 
Podle § 24 odst. 1 správního řádu 10. den desetidenní lhůty, ve které byla zásilka připravena k vyzvednutí (např. zásilka byla připravena k vyzvednutí 14. 3. 2011, od 15. 3. 2011 začíná plynout desetidenní lhůta, v těchto deseti dnech si adresát na poště nevyzvedl; desátý den této lhůty je den 24. 3. 2011; rozhodnutí se považuje za doručené 24. 3. 2011; 25. 3. 2011 začíná plynout odvolací lhůta).
Pro úplnost dodávám, že pravidla počítání času jsou uvedena v § 40 správního řádu.