Školská dokumentace v novém šatu

Vydáno:

Když se řekne třídní kniha, učitelům se vybaví jejich každodenní administrativní činnost. Tuto ne vIdy příjemnou povinnost každého učitele by mohla ulehčit elektronická varianta třídní knihy. Ani tato možnost nemusí být úplně bez překážky, a to např. v případě, že se škola potýká s nedostatečným IT vybavením. Listinná podoba třídní knihy proto zatím přetrvává, i ta však čas od času potřebuje „nový kabát“. V současné dobu, kdy české školství prochází reformou vzdělávacích programU na všech druzích škol, dochází proto k inovaci tohoto dokumentu.

Školská dokumentace v novém šatu
Mgr.
Katarína
Nemčíková
NÚV, divize VÚP
Z § 28 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (dále jen „školský zákon“) vyplývá povinnost škol vést třídní knihu, která obsahuje průkazné údaje o poskytování vzdělání a jeho průběhu. Avšak podobu třídní knihy zákon nestanovuje. Školy ji mohou vést v listinné či elektronické podobě, využívat přitom mohou nejen dostupné třídní knihy, ale mohou si rovněž vlastní třídní knihu vytvořit samy. Nová podoba školské dokumentace navržená Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze (dále jen „VÚP“) je pouze doporučená.
Se zavedením výuky podle školních vzdělávacích programů
(dále jen „ŠVP“) se ukázalo, že
současná podoba třídních knih zcela nevyhovuje potřebám učitelů a škol.
VÚP se maximálně snaží podporovat hladký průběh zavádění ŠVP, proto se rozhodl pomoci učitelům a školám a připravil pro ně nové modely třídní knihy ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen „MŠMT“), Českou školní inspekcí (dále jen „ČSI“) a zástupci jednotlivých druhů škol.
Hlavním důvodem změn školské dokumentace byla
aktuální potřeba revidovat nevyhovující části stávající třídní knihy a umožnit školám v souvislosti se změnou výuky podle ŠVP zachytit inovativní tendence ve výuce a odchýlit se od tradičních zápisů postavených jen na záznamu učiva.
Třídní kniha by se tak mohla stát dokumentem, který bude plnit nejen funkci dokumentační a kontrolní, ale mohl by mít význam také při sebehodnocení učitelů – reflexi jejich pedagogické činnosti. V roce 2008 vznikly nové varianty třídních knih a další školská dokumentace pro 1. a 2. stupeň základního vzdělávání. V lednu 2011 k nim pak přibyly tři varianty třídní knihy i pro gymnaziální obory.
Vznik nových školských dokumentů provázelo
dotazníkové šetření, účelem kterého bylo odhalit nedostatky předcházející školské dokumentace.
Pečlivě sesbíraná data byla konzultována a vyhodnocována ve spolupráci s tzv. poradním sborem, jehož členy byli zástupci MŠMT, ČSI a zástupci škol. Na základě tohoto vyhodnocení
byly vytvořeny pilotní modely třídní knihy, které byly pilotně v průběhu jednoho pololetí ověřeny v 11 vybraných gymnáziích.
Toto ověřování nové školské dokumentace potvrdilo výhodnost nabídky třídní knihy ve třech variantách a možnost výběru takové varianty, která bude nejlépe odpovídat konkrétním záměrům a požadavkům jednotlivých škol. Tato širší nabídka byla školami pozitivně hodnocena i vzhledem k možnosti kombinovat různé varianty třídní knihy v jednotlivých ročnících. Pro ulehčení práce s novou dokumentací vznikl i „Manuál k vyplňování třídní knihy“, který je školám dostupný v elektronické verzi. Manuál objasňuje a popisuje nové varianty třídní knihy pro gymnaziální obory, nabízí jejich srovnání, vysvětluje nové pojmy uvedené v třídní knize a obsahuje podrobné instrukce k vyplňování nových částí třídní knihy.
Výhody jedné z variant potvrzuje i učitel Mgr. Václav Novotný z Gymnázia Ladislava Jaroše v Holešově:
„Zkušenosti během ověřování byly pozitivní. Ostatní učitelé neměli se způsobem zápisů do třídní knihy žádné potíže, vzhledem k tomu, že se tato kniha příliš nelišila od stávající. Při administraci třídy nová třídní kniha život třídnímu učiteli ulehčuje. Jako třídní jsem nejvíce ocenil možnost zápisu BOZP na jedno místo. Tyto zápisy jsou tak přehlednější a kontrola knihy je rychlejší. Jako vyučující předmětu též pozitivně vnímám zápisy o probíhajících akcích, kurzech, projektech atd. na jednom místě. Přehledně a rychle si mohu udělat představu o tom, které akce a projekty ŠVP probíhají v jednotlivé třídě v konkrétním čase, které mezipředmětové vztahy mohou být uplatněny atd. Kromě kolonky pro název projektu a jeho termín je totiž v tabulce i prostor pro stručnou anotaci.
 
V dosavadní třídní knize nebylo vyhrazeno k takovým přehledům místo.“ A dodává: „Díky dobrým zkušenostem z použití třídní knihy v průběhu pilotáže mohu tuto inovovanou variantu třídní knihy doporučit. Zjednodušila a urychlila mi administrativní práci třídního učitele. Myslím si, že obměna stávající školské dokumentace je potřebná vzhledem k realizaci ŠVP na gymnáziích. Možnost vybrat si vhodnou variantu třídní knihy je podle mne jedním z kroků, který zjednoduší a urychlí administraci, a tím poskytne čas na další zkvalitňování výuky samotné.“
Věříme, že nabídka více variant nové školské dokumentace jak pro základní školy, tak i pro gymnázia bude pro školy užitečnou pomocí v administrativně náročné práci každého učitele.
Nové modely třídní knihy pro základní školy jsou v tištěné podobě nabízeny společností SEVT. Od školního roku 2011/2012 budou školám k dispozici v listinné podobě i nové modely třídní knihy pro gymnaziální obory.
Zdarma jsou ke stažení na webových stránkách NÚV, divize VÚP a na Metodickém portálu www.rvp.cz, kde se dozvíte více o specifikách jednotlivých variant nových třídních knih a podrobné informace o průběhu jejich tvorby.

Související dokumenty

Pracovní situace

Akreditace vzdělávacích programů v systému DVPP
Zákon o mimořádném ředitelském volnu a mimořádném vzdělávání distančním způsobem v souvislostech
Informace k možnostem zaměstnávání ukrajinských občanů na pozici pedagogického pracovníka
Co udělat s učitelem podporujícím Putina nebo šířícím proruské dezinformace?
Cestovní náhrady
Má mít pedagog postavení úřední osoby dle trestního zákoníku?
Komunita praxe a její role v profesním učení učitelů
Spolupráce pedagogických pracovníků
Rozvoj pedagogických pracovníků
Komisionální zkouška žáka střední školy
Možnost vést dokumentaci školy pouze v elektronické podobě
Zápis změny údajů do rejstříku škol a školských osob a nový dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy
Nastavení komunikačních toků při komunikaci s rodiči
Převedení učitele na jinou práci za nouzového stavu
Přespočetné hodiny - mimořádná opatření
Spisová služba v listinné podobě a přihláška ke vzdělávání v digitální podobě
Neriskujte – bez řádné registrace mohou být vaše smlouvy neplatné
Syndrom vyhoření a jeho prevence
Minimální mzda státu EU a výjezdy škol do zahraničí
Sazebník úhrad za poskytování informací

Poradna

Úvazek
Úvazek
Podnapilý rodič
Vzdání se pracovního místa ředitele školy
Pracovní poměr na dobu určitou - 10 měsíců
Vedoucí učitel odborného výcviku
Kvalifikace
Přespočetné hodiny
Platová třída
Odměna za očkování
Jmenování třídních, uvádějících a provázejících učitelů
Učitel autoškoly a adaptační období
Prodloužení zkušební doby
Uchovávání dokumentu - odborná poradna, odpověď na dotaz
Záskok za nemocného jazykáře - odborná poradna, odpověď na dotaz

Zákony

561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon)