Školení pro příjemce podpory z programu EU peníze školám

V roce 2010 uspořádal Národní institut pro další vzdělávání (dále jen „NIDV“) celkem 99 worskshopů pro žadatele, v rámci kterých bylo proškoleno 2 723 účastníků. V současné době již více než čtvrtina základních škol v České republice realizuje svoje projekty.

Školení pro příjemce podpory z programu EU peníze školám
Ing. Bc.
Milan
Bareš
vedoucí krajského pracoviště NIDV Pardubice a hlavní garant školení EU Peníze školám
NIDV je kromě MŠMT jediným oficiálním informačním centrem pro fázi realizace projektů.
V letošním roce by se mělo uskutečnit 270 seminářů pro příjemce této podpory.
Protože celý proces tvorby projektů pomocí tzv. „šablon“ se zcela liší od dosavadního předkládání projektových žádostí, bylo nutné základní školy seznámit nejenom s postupem vytváření projektové žádosti, ale i s celou filozofií procesu sestavování projektů ze šablon. V tomto směru sehrál Národní institut pro další vzdělávání významnou roli. Ještě v období před vyhlášením vlastní výzvy v České republice uspořádal NIDV celkem
99 worskshopů, v rámci kterých bylo proškoleno
2 723 účastníků, kteří se tak mohli seznámit s celým procesem od tvorby projektového záměru až po vyplnění elektronické žádosti Benefit. Konkrétní počty proškolených osob a škol podle krajů znázorňuje tabulka č. 1.
|      Kraj       | Počet workshopů | Počet ZŠ |  Počet účastníků |
| Jihočeský       |               7 |      148 |              188 |
| Jihomoravský    |              12 |      246 |              301 |
| Karlovarský     |               3 |       49 |               80 |
| Královéhradecký |               7 |      172 |              193 |
| Liberecký       |               5 |      149 |              165 |
| Moravskoslezský |              10 |      219 |              268 |
| Olomoucký       |               9 |      208 |              211 |
| Pardubický      |               8 |      187 |              237 |
| Plzeňský        |               6 |      100 |              143 |
| Středočeský     |              11 |      253 |              330 |
| Ústecký         |               7 |      148 |              201 |
| Vysočina        |               8 |      178 |              223 |
| Zlínský         |               6 |      162 |              183 |
| CELKEM          |              99 |    2 219 |            2 723 |
+-----------------+-----------------+----------+------------------+
S trochou nadsázky lze říci, že největším problémem školitelů bylo přesvědčit zástupce základních škol o tom, že celé sestavení projektu a podání žádosti bude skutečně tak jednoduché, jak bylo MŠMT předem avizováno.
V současné době již více než čtvrtina základních škol realizuje svoje projekty v rámci programu EU peníze školám a blíží se termín odevzdání prvních
monitorovacích zpráv. Také nyní je NIDV připraveno poskytnout školám podporu a pomoc. V roce 2011 uspořádá v rámci celé České republiky
270 seminářů
pro příjemce a je v tomto směru kromě MŠMT jediným oficiálním informačním centrem pro fázi realizace projektů v rámci specifické Výzvy v oblasti podpory 1.4.
Semináře pro příjemce se uskuteční ve všech krajích ČR a vzhledem k plánovanému počtu seminářů by měli být postupně uspokojeni všichni zájemci o tuto formu pomoci z řad základních škol.
Obsahem seminářů budou zejména tato témata:
problematika projektového řízení a řízení změn projektu,
monitoring projektu a tvorba monitorovacích zpráv v prostředí aplikace Benefit,
účetnictví projektu,
problematika výběrových řízení,
věcná stránka projektu a realizace klíčových aktivit,
příklady dobré praxe.
Konkrétně by se měli účastníci mimo jiné dozvědět, jak postupovat při podstatných a nepodstatných
změnách projektu, jak žádat o
předčasné ukončení projektu, jaké jsou možné
formy financování
vykazování osobních nákladů, jak napsat
výzvu na veřejnou zakázku, jak vypadá
online aplikace pro monitorovací zprávu, co vše bude přílohou monitorovací zprávy, rozdíly mezi monitorovacími indikátory a výstupy projektu atd.
Velký prostor bude při seminářích věnován diskuzi, konkrétním dotazům a příkladům z praxe. Semináře budou vedeny pracovníky NIDV a vzhledem k šíři tématu budou sedmihodinové.
Harmonogram seminářů
pro příjemce v jednotlivých krajích bude zveřejněn ve druhé polovině ledna 2011, ihned po té, co MŠMT dokončí proškolení lektorů – školitelů NIDV.
O vyhlášení termínů seminářů budou základní školy uvědomeny e-mailem a informace bude zveřejněna také
na webových stránkách MŠMT a NIDV. Semináře pro příjemce budou ZDARMA a zástupci škol se na ně budou moci přihlašovat online prostřednictvím webových stránek www.nidv.cz.
Věřím, že naše semináře pomohou základním školám k bezproblémové realizaci jejich projektů, a že se setkáme s pozitivním ohlasem stejně jako v případě předchozích seminářů pro žadatele.