Singapur - příklad skutečně účinné školské reformy

Datum: Autor/autoři: PhDr. Jan Voda, Ph.D. Rubrika: Pohled do zahraničí

V souvislosti s opakovaně excelentními výsledky finských žáků v testování OECD – PISA1) se pozornost české odborné veřejnosti upírá k vzdělávacímu systému ve Finsku. Mimo kulturní a ekonomický rámec Evropské unie však existují další, vysoce inspirativní příklady dobré praxe. V tomto textu se zaměřím na školství v Singapuru. V PISA 2009 skóroval Singapur ve čtenářské gramotnosti žáků jako pátý (Finsko třetí), v matematice na 2. místě (Finsko 6. místo) a v přírodních vědách byl celkově čtvrtý (Finsko druhé).2)