Samostudium pedagogů

Vydáno:

Jsou dny samostudia pedagogů nárokové? Je možné přednostně určit čerpání staré dovolené?

Samostudium pedagogů
PhDr.
Jiří
Valenta
Související předpisy:
 
zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Pravidla pro určení volna k samostudiu pedagogických pracovníků obsahuje ustanovení § 24 odst. 7 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících. Podle tohoto ustanovení platí: „K dalšímu vzdělávání pedagogickým pracovníkům přísluší volno v rozsahu 12 pracovních dnů ve školním roce, nebrání-li tomu vážné provozní důvody nebo účast pedagogického pracovníka na dalším vzdělávání podle odstavce 1 nebo 2; dobu čerpání volna určuje ředitel školy“. Jde tedy o nárok relativní, podmíněný neexistencí některého z výše uvedených důvodů, pro něž ředitel školy může čerpání tohoto volna znemožnit. Jestliže ale žádný z uvedených důvodů nebrání určení čerpání volna k samostudiu, lze skutečně hovořit o nároku pedagogického pracovníka vyplývajícího ze zákona.
Zákon nestanoví přednost čerpání dovolené před určením volna k samostudiu.
Je zcela v kompetenci ředitele školy nastavit takovou organizaci školy, aby byly oba nároky (tedy nárok na volno k samostudiu i nárok na dovolenou) realizovány. Je však třeba vzít v úvahu, že
nárok na volno k samostudiu zaniká v případě nevyčerpání po uplynutí školního roku
(tedy po 31. 8.). Tento nárok nelze ani převést do dalšího období, ale ani proplatit. V případě nevyčerpané dovolené převedení do dalšího roku možné je a při dodržení zákonem stanovených podmínek je možné i proplacení její části. Z toho logicky vyplývá, že by se měl ředitel školy především vypořádat s nárokem na volno k samostudiu (pokud ovšem tento nárok vůbec vznikl – viz předchozí výklad) a teprve potom řešit čerpání dovolené.