S úpravami RVP ZV pomůže interaktivní průvodce

Národní ústav pro vzdělávání připravil pro základní školy praktického pomocníka, který jim pomůže začlenit změny vyplývající z úpravy Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání do jejich školních vzdělávacích programů.

S úpravami RVP ZV pomůže interaktivní průvodce
Mgr.
Tomáš
Pavlas

oddělení pro analýzy a koncepce vzdělávacích programů, Národní ústav pro vzdělávání
Na základě mezirezortních jednání byly na přelomu roku schváleny úpravy
Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání
(dále také „RVP ZV“), které vstoupí v platnost s nástupem nového školního roku. Tyto změny v praxi znamenají různě rozsáhlé
zásahy do jednotlivých školních vzdělávacích programů
(dále také „ŠVP“), a tím do chodu celé školy.
Pro co nejjednodušší přechod k těmto změnám připravil Národní ústav pro vzdělávání (dále také „NÚV“) pro školy metodickou podporu v podobě interaktivního „Průvodce upraveným RVP ZV“,který je spuštěn na Metodickém portále RVP. CZ (http://rvp.cz/pruvodce). Jeho součástí je také diskuzní fórum a odkaz na Konzultační centrum NÚV, na které se zástupci škol mohou obrátit s dotazy týkajícími se právě úprav ŠVP.
Interaktivní průvodce je rozdělen na dvě části. V první jsou zveřejněny upravené části RVP ZV, druhá část obsahuje
doporučení k úpravám ŠVP a konkrétní náměty k výuce.
Tým odborníků ze sekce kurikula NÚV, který tohoto průvodce připravoval, počítá také s tím, že
uvedené náměty pro úpravy ŠVP
budou postupně dále doplňovány a rozšiřovány o další doporučení a příklady. Pro větší přehlednost jsou všechny změny a doplnění postupně uváděny také na stránce
Aktuální doplnění a úpravy.
Čeho konkrétně se již avizované úpravy týkají?
Nově byla do RVP zařazena již dříve zpracovaná
finanční gramotnost
a dopracována nebo upravena některá aktuální a důležitá témata, jako jsou dopravní výchova,výchova člověka za běžných rizik a mimořádných událostí, obrana vlasti,
korupce, sexuální výchova
v rámci vzdělávacího oboru Výchova ke zdraví. Spolu s těmito úpravami se na základě požadavků mezinárodního šetření přistoupilo také k úpravě vzdělávacího oboru Matematika a její aplikace.
Na základě záměrů v oblasti jazykového vzdělávání v ČR a jeho srovnatelnosti se zeměmi EU (více než polovina členských zemí EU má povinnou výuku druhého cizího jazyka) se schválily i
úpravy vzdělávacích oborů Cizí jazyk a Další cizí jazyk.
Interaktivní „Průvodce upraveným RVP ZV“

Umožňuje:

získat celkový přehled úprav provedených v RVP ZV,

nalézt k úpravám vysvětlující a doplňující informace,

zeptat se na odborné dotazy související s úpravami ŠVP a s výukou,

diskutovat o úpravách ŠVP a o výuce,

inspirovat svými zkušenostmi jiné učitele.

Doporučí:

způsoby úprav ŠVP,

způsoby efektivního začlenění jednotlivých témat, která byla v RVP ZV upravena nebo doplněna.

Poskytuje:

vzorové příklady pro úpravy ŠVP,

odkazy na další informace související s upravenými tématy.