Ředitel jako spolutvůrce klimatu ve škole

Existují agendy, které ředitelé mohou delegovat na své zástupce nebo jiné kolegy (například tvorbu rozvrhu, systém dalšího vzdělávání učitelů, plán hospitací, výkaznictví a účtování dotací), mají-li na to prostředky a schopné pedagogy. Oproti tomu existují agendy, na kterých je spoluúčast nejvýše postavené osoby ve škole nenahraditelná a nezbytně nutná. A jednou z těchto oblastí je bezpečné klima ve škole. Pokud na ně jako ředitel rezignujete, budete odsouzeni donekonečna řešit opakované stížnosti na šikanu1) resp. nevhodné chování žáků mezi sebou, jak alespoň ukazují zkušenost z Linky pro rodinu a školu 116 000.