Projekt EU peníze školám - bilancování

V průběhu roku 2011 jste měli možnost podrobně se seznámit s projektem EU peníze školám, který byl od počátku koncipován jako systematická podpora základních škol v rámci Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost (dále jen „OP VK“).

Projekt EU peníze školám – bilancování
Bc.
Hana
Podubecká
MBA
ředitelka odboru řízení OP VK MŠMT
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen „MŠMT“) připravovalo tento v Evropské unii unikátní projekt déle než půl roku. Výsledkem přípravy byly
3 typy šablon
(individualizace, inovace a další vzdělávání pedagogických pracovníků) pro
7 prioritních témat, včetně inkluzivního vzdělávání. V souhrnu si základní školy mohou do svých projektů vybírat podle potřeby z 22 různých šablon.
Průběžná výzva k předkládání projektů byla spuštěna již 18. 5. 2010. K 30. 11. 2011
využilo možnost zjednodušeného čerpání finančních prostředků více než 90 % základních škol
z celé České republiky (mimo hlavního města Prahy), které již předložily na MŠMT projektové žádosti v celkové hodnotě 3,9 miliardy Kč. K dispozici z celkové alokace tedy stále ještě zbývá přibližně 600 miliónů Kč.
Největší zájem je dosud v krajích Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký a Ústecký, ve kterých je do projektu zapojeno přes 93 % základních škol.
Školy si nejčastěji vybírají šablony zaměřené na zkvalitňování výuky prostřednictvím ICT, vzdělávání pedagogů pro oblast digitálních technologií a vzdělávání pedagogů ve formách a metodách podporujících rozvoj čtenářské gramotnosti a výuku cizích jazyků.
Školy, které dosud z různých důvodů s podáním žádosti váhaly, mají možnost přihlásit svůj projekt prostřednictvím aplikace Benefit7
nejpozději do 20. 12. 2012
do 13:00 hodin. Podle ohlasů ze škol, které již projekt realizují, je administrace projektu EU peníze školám mnohem snazší než v případě jiných grantových projektů OP VK.
Veškeré dotazy
související s projektovou žádostí a další realizací projektu mohou žadatelé a příjemci směřovat
na bezplatnou linku MŠMT
na čísle 800 228 229 nebo svůj dotaz zaslat
na emailovou adresu
esf@msmst.cz.
Podrobné a aktuální informace o všech etapách projektu, včetně Výzvy k předkládání projektů, Příručky pro žadatele a příjemce, Metodiky pro vyplňování monitorovací zprávy, pokynů pro zadávání veřejných zakázek, plakátu k povinné publicitě a dalších pomocných formulářů a vzorů dokumentů, je možné najít na webových stránkách MŠMT.
Metodickou podporu poskytují i vyškolení pracovníci krajských center Národního institutu pro další vzdělávání pedagogických pracovníků, jejichž seznam je také zveřejněn na stránkách MŠMT. Žádná další instituce nemá od MŠMT k metodické podpoře pověření.
Časopis
Řízení školy
přispěl k lepší informovanosti o projektu
během roku 2011
sérií článků, které podrobně, krok za krokem, provedly zájemce ze základních škol celým procesem administrace projektu
– od jeho přípravy formou projektového záměru, přes návod k vyplnění projektové žádosti v aplikaci Benefit7, postup při vytváření inovativních výukových materiálů a digitálních učebních materiálů, využívání šablon individualizace a dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, inkluzivních šablon až po návod, jak zpracovat elektronickou monitorovací zprávu.
Největší pozornost
byla na základě dotazů z jednotlivých škol
věnována problematice kvality vzdělávacích materiálů, na které se zaměřily dva obsáhlé články.
POZNÁMKA REDAKCE
Přehled článků o projektu EU peníze školám publikovaných v Řízení školy:

Řízení školy č. 1/2011
EU peníze školám, dr. Ing. Jaroslav Kuba, Ph.D. - s. 25

Řízení školy č. 2/2011
Jak vyplnit žádost - EU peníze školám, dr. Ing. Jaroslav Kuba, Ph.D. - s. 22; Školení pro příjemce podpory z programu EU peníze školám, Ing. Bc. Milan Bareš - s. 24

Řízení školy č. 3/2011
Finanční řízení projektů realizovaných v programu EU peníze školám, dr. Ing. Jaroslav Kuba, Ph.D - s. 14

Řízení školy č. 4/2011
Vytváření vzdělávacích materiálů v rámci akce EU peníze školám - dr. Ing. Jaroslav Kuba, Ph.D., MBA - s. 21

Řízení školy č. 5/2011
Vytváření vzdělávacích materiálů v rámci akce EU peníze školám - dr. Ing. Jaroslav Kuba, Ph.D., MBA - s. 13