Program Street Law pomáhá středoškolákům zažít právo jinak

Datum: Autor/autoři: Mgr. Michal Urban , Hana Draslarová Rubrika: Představujeme

Co mám dělat, když mi přijde dopis od soudu? Jaký je rozdíl mezi přestupkem a trestným činem? Může prezident odmítnout jmenovat konkrétního ministra? Kdy mohu odstoupit od smlouvy a jak mám reklamovat zboží? To jsou příklady témat, která řeší studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy na středních školách v rámci projektu Street Law, kterému se během téměř 10 let své existence podařilo shromáždit či vyvinout a ozkoušet řadu výborných aktivit i celých lekcí práva. Budoucí právníci plánují své semináře po domluvě se středoškolskými učiteli tak, aby dokázaly středoškoláky zaujmout. Nejedná se o přednášky, ale o vyhledávání informací v textu zákona, modelové situace, řešení konkrétních právních případů, hledání chyb ve smlouvě či práci s dalšími autentickými materiály. Cílem článku je blíže představit jak fungování projektu Street Law a jeho osvědčené postupy, tak přínosy pro středoškolské studenty. Blíže se pak zaměříme na konkrétní používanou vzdělávací metodu, kterou jsou simulované soudy, a to, jak je se studenty na střední škole pořádat.