Program Extra třída chce učit reálnou zkušeností

Extra třída je nový program pro školy, se kterým přichází obecně prospěšná společnost EDUin v partnerství s Nadačním fondem Tesco. Navazuje na iniciativu Rodiče vítáni, která podporuje kvalitní komunikaci s rodiči a otevření školy směrem k místní komunitě. Program Extra třída jde dál, chce motivovat žáky 8. tříd ZŠ (a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií) k přípravě a realizaci projektů, které budou mít pozitivní dopad na život v obci (popř. městské čtvrti), kde se jejich škola nachází.

Program reaguje na současnou situaci, kdy zajímavé aktivity žáků, jimž se věnují ve škole, často nijak nepřispívají k rozvoji místního života. Přitom zkušenosti s projekty komunitního rozvoje zejména v oblasti environmentální výchovy nebo mimoškolní činnosti dokládají, že
tyto žákovské aktivity pozitivně ovlivňují jejich vztah k místu, kde žijí, a rozvíjejí občanské kompetence dětí.
Proto chce program
Extra třída
motivovat školy k vytváření takových činností, kdy si žáci budou moci vyzkoušet situace, které pak uplatní v reálném životě.
V programu
Extra třída
žáci sami vymýšlejí, co chtějí změnit k lepšímu v obci/čtvrti, kam chodí do školy
a často tam i žijí. Může jít o snahu zorganizovat festival, happening, výstavu, dílnu zaměřenou na konkrétní dovednost, případně může být cílem projektu něco vyrobit či proměnit vzhled konkrétního místa zřízením naučné stezky, výsadbou rostlin nebo stromů. Pokud bude projekt dobře připraven, má škola šanci získat finanční podporu, která umožní jeho uskutečnění.
Celým procesem přípravy a realizace projektu žáky
provází jejich patron, učitel, který se rozhodl zapojit do programu
Extra třída
(nemusí to být jejich třídní učitel). Patron, zaregistrovaný na portálu, má k dispozici
metodiku, která obsahuje jak popis jednotlivých kroků, tak pracovní listy pro žáky.
Cílem programu je rozvoj klíčových kompetencí žáků, naplnění průřezových témat RVP a podpora týmové spolupráce v rámci třídy
prostřednictvím zkušenostního učení a učení v projektech v reálných podmínkách života.
Při přípravě projektu budou muset žáci
jednat s místními úřady, pokoušet se o spolupráci s občanskými sdruženími,
fyzicky se účastnit organizace akce
v rámci realizačního týmu. Konkrétní aktivity jsou inspirovány místně ukotveným učením a zážitkovou pedagogikou.
Portál Extra třída
(www.extratrida.cz)
je uzpůsoben tak, aby jednotlivými kroky procházeli žáci sami.
Úkolem patrona je koordinovat jejich činnosti a kontrolovat texty a videa, která mají o projektu informovat veřejnost.
Přibližně 50 nejlepších z předložených projektů má příležitost získat na konci tohoto kalendářního roku grant ve výši
až 30 tisíc Kč. Tyto peníze mají dětem umožnit nedělat věci jen „jako“ a zažít okamžik, kdy učení není odtržené od života, a oni mohou své znalosti a dovednosti využít ve prospěch druhých lidí.
Patron (učitel) Extra třídy garantuje, že:
1.
projekt prokazatelně připravují a realizují
žáci 8. ročníku ZŠ
(popř. odpovídajících ročníků víceletých gymnázií);
2.
hlavní projektové činnosti (i manuální)
zajistí v maximální možné míře žáci sami,
protože grant je určen převážně na nákup materiálu a specializovaných služeb;
3.
jejich projekt
reaguje na potřebu místa, kde se škola nachází
(městská čtvrť nebo celá obec), a bude znamenat pozitivní změnu v životě místních lidí;
4.
projekt je
realizovatelný za částku vyčíslenou v rozpočtu,
který je možné získat v rámci programu Extra třída (maximálně 30 tisíc Kč);
5.
příprava projektu bude
kompletně zpracována
(harmonogram, rozpočet, PR);
6.
pro přípravu projektu a jeho propagaci budou využity
online nástroje portálu Extra třída.
Žáci tedy mohou přijít s originálním nápadem, jak zkvalitnit místní život, a kromě příspěvku od projektu Extra třída budou mít možnost získat i drobné finanční ocenění od místních individuálních dárců. Každá třída bude mít možnost v rámci webové prezentace svého projektu uvést, jakou odměnu by si za zdařilou realizaci přála – může jít o financování nějaké třídní akce, výletu nebo sportovní akce. Individuální dárci, kteří byli s podobou projektu spokojeni, budou moci na tuto odměnu přispět prostřednictvím webového nástroje. Odměna bude kromě jiného zpětnou vazbou od komunity vyjadřující spokojenost s tím, co žáci své obci nabídli.
Extra třída
je úzce provázán se sítí
Rodiče vítáni.
Není-li vaše škola v této síti, není problém ověřit si na