Přehled vybraných dotačních programů pro školy na rok 2016

V nejbližších měsících se školám otevírají nové možnosti dotací pro jejich rozvojové záměry. Nejzajímavější výzvy a jejich stručnou specifikaci přibližuje v následujícím přehledu Regionální poradenská agentura, s. r. o.

Přehled vybraných dotačních programů pro školy na rok 2016
Mgr.
Richard
Budzák
Regionální poradenská agentura, s. r. o.
INTEGROVANÝ REGIONÁLNÍ OPERAČNÍ PROGRAM
Výzvy č. 36 a 37 Infrastruktura středních škol a vyšších odborných škol
Oprávnění žadatelé: střední a vyšší odborné školy
Podporované aktivity:
Stavby, stavební úpravy a pořízení vybavení odborných učeben za účelem zvýšení kvality vzdělávání ve vazbě budoucí uplatnění na trhu práce v klíčových kompetencích (komunikace v cizích jazycích, práce s digitálními technologiemi, přírodní vědy, technické a řemeslné obory). Rovněž je možné žádat o spolufinancování rekonstrukce a stavebních úprav stávající infrastruktury ve vazbě na budování bezbariérovosti škol.
Datum vyhlášení výzvy: příjem žádostí již probíhá
Výzvy č. 60 a 61 Infrastruktura základních škol
Oprávnění žadatelé: základní školy
Podporované aktivity:
Stavby, stavební úpravy a pořízení vybavení odborných učeben za účelem zvýšení kvality vzdělávání ve vazbě budoucí uplatnění na trhu práce v klíčových kompetencích (komunikace v cizích jazycích, práce s digitálními technologiemi, přírodní vědy, technické a řemeslné obory). Rekonstrukce a stavební úpravy stávající infrastruktury ve vazbě na budování bezbariérovosti škol budou rovněž podporovány.
Datum vyhlášení výzvy: srpen 2016
OPERAČNÍ PROGRAM VÝZKUM, VÝVOJ A VZDĚLÁVÁNÍ
Výzva Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování
Oprávnění žadatelé: mateřské a základní školy
Podporované aktivity:
Tzv. šablony pro MŠ/ZŠ (především na inkluzivní vzdělávání) s tématy DVPP, podpora inkluzivního vzdělávání, podpora spolupráce a vzájemného učení pedagogů, základní gramotnosti a osobnostní rozvoj pedagogů i ředitelů.
Datum vyhlášení výzvy: průběžná výzva běží od dubna 2016, ukončení sběru žádostí je plánováno v červenci 2017
Výzva Podpora žáků se zdravotním postižením (Implementace APIV)
Oprávnění žadatelé: školy a školská zařízení
Podporované aktivity:
Budování kapacit pro rozvoj informatického myšlení a digitální gramotnosti žáků.
Datum vyhlášení výzvy: červenec 2016
OPERAČNÍ PROGRAM ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Výzva č. 39. Snížení energetické náročnosti veřejných budov a zvýšení využití obnovitelných zdrojů energie
Oprávnění žadatelé: vlastníci veřejných budov
Podporované aktivity:
Snižování energetické náročnosti budov a zvýšení využití obnovitelných zdrojů energie - např. zateplení, výměna zdroje tepla.
Datum vyhlášení výzvy: září 2016
OPERAČNÍ PROGRAM PRAHA -PÓL RŮSTU
Výzva č. 19 Navýšení kapacity a zkvalitnění předškolního, základního vzdělávání a zařízení pro poskytování péče o děti do 3 let
Oprávnění žadatelé: hlavní město Praha a městské části hl. m. Prahy ve všech aktivitách
Skupina aktivit B: organizace zřízené a založené hl. m. Prahou a městskými částmi hl. m. Prahy, NNO, veřejné vysoké školy
Skupina aktivit C: MŠ a ZŠ se sídlem v hl. m. Praze
Skupina aktivit D: ZŠ se sídlem v hl. m. Praze
Podporované aktivity:
Skupina aktivit A: zařízení pro poskytování péče o děti do 3 let (tzv. dětské skupiny).
Výstavba nových budov, rekonstrukce, přístavby, stavební úpravy. Požadavek na min. 20 nových míst v zařízení.
Skupina aktivit B: zařízení péče o děti 0-6 let (tzv. dětské skupiny), rekonstrukce, přístavby, stavební úpravy budov.
Skupina aktivit C: vytvoření nových tříd ve stávajících objektech mateřských škol, rekonstrukce, přístavby, stavební úpravy stávajících MŠ.
Skupina aktivit D: vytvoření nových tříd ve stávajících objektech základních škol za účelem sociální inkluze (třídy integrující žáky se SVP), rekonstrukce, přístavby, stavební úpravy stávajících MŠ. Ve škole nesmí dojít k navýšení průměrného počtu žáků ve třídách.
Datum vyhlášení výzvy: výzva probíhá a bude ukončena 22. 9. 2016
Výzva č. 20 Modernizace vybavení škol - návaznost na MAP, resp. KAP
Oprávnění žadatelé: hlavní město Praha, městské části hl. m. Prahy, organizace zřízené a založené hl. m. Prahou a městskými částmi hl. m. Prahy
Podporované aktivity:
Vybavení škol v návaznosti na strategický rámec investic v MAP, navazující aktivity na neinvestiční projekty, bezbariérové úpravy škol.
Datum vyhlášení výzvy: říjen 2016
Konkrétní podmínky a požadavky jednotlivých výzev budou definitivně známy až po jejich vyhlášení, ale s ohledem na znalost předchozích výzev a vzhledem k našim zkušenostem je po konzultaci s odborníky možné začít s přípravou projektu s předstihem. V případě zájmu o bližší informace prosím kontaktujte:
Mgr. Richard Budzák, Regionální poradenská agentura, s. r. o., tel.: +420 732 226 134.