Právní předpisy významné pro práci škol a školských zařízení - Změny za období říjen 2011

Právní předpisy významné pro práci škol a školských zařízení
PaedDr.
Mikáč
poradenské služby ve školství
Sbírka zákonů

Zákon č. 301/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 218/2003 Sb., o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže a o změně některých zákonů (zákon o soudnictví ve věcech mládeže), ve znění pozdějších předpisů
Částka: 106/2011 Sb.
Datum účinnosti: 1. listopadu 2011
Dopustí-li se dítě mladší patnácti let činu jinak trestného, může mu soud pro mládež uložit nově také
ochranné léčení ústavní nebo ambulantní
. Do zákona se doplňuje
ustanovení o výkonu tohoto ochranného léčení.

Projednávání novely zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, který podala skupina poslanců v dubnu 2011, bylo po půl roce přerušeno až do doby, kdy bude podán vládní návrh znění zákona. Ten je v současné době již předložen jako sněmovní tisk č. 477 a je zařazen na jednání Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovudne 16. listopadu 2011. Vládní návrh je rozsáhlejší, vůči pracovníkům vstřícnější, srozumitelnější. Účinnost se předpokládá k 1. 1. 2012.
Návrh
novely školského zákona č. 561/2004 Sb.
Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu jej projednal a doporučil sněmovně ke schválení. Na program jednání sněmovny je zařazen 25. října 2011. Účinnost se předpokládá k 1. 1. 2012.

Informace MŠMT
Zdroj: www.msmt.cz
Program na podporu činnosti nestátních neziskových organizací působících v oblasti předškolního, základního, středního a základního uměleckého vzdělávání v roce 2012
MŠMT vyhlašuje dva dotační programy:

podpora činnosti občanských sdružení působících v oblasti předškolního, základního, středního a základního uměleckého vzdělávání
(Uplatnění inovativních a efektivních forem výuky. Inovace školních vzdělávacích programů. Vzdělávací a informační aktivity úzce oborově předmětově zaměřené. Prezentace pedagogicko umělecké práce pedagogických pracovníků.)

podpora výukových a vzdělávacích materiálů a vzdělávacích aktivit pro výuku v základních školách
(Popularizace základního školství s cílem posílit zájem rodičů a žáků o moderní výuku na základních školách. Podpora výukových materiálů, publikací a aktivit s didaktickou hodnotou k významným celostátním historickým událostem z období středověku a novověku, které ovlivnily rozvoj vzdělanosti, vědy, kultury a umění Čech a Moravy. Podpora výukových včetně audiovizuálních materiálů s didaktickou hodnotou k výuce dějin 20. století. Podpora inovativních a efektivních forem výuky ve vzdělávací oblasti Umění a kultura RVP ZV.)
Žádost o dotaci na rok 2012 musí být předložena ministerstvu nejpozději do 15. 11. 2011.
MŠMT vyhlašuje
Dotační program na podporu vzdělávání v jazycích národnostních menšin a multikulturní výchovy na rok 2012, který je zaměřen na rozšiřování a přijímání informací v jazycích národnostních menšin a vzdělávání v jazycích národnostních menšin a multikulturní výchovu.
Žádat mohou právnické osoby včetně právnických osob vykonávajících činnost škol a školských zařízení, které prokazatelně vykonávají činnost ve prospěch příslušníků národnostních menšin alespoň jeden rok.
Porovnání krajských normativů mzdových prostředků a ostatních neinvestičních výdajů stanovených jednotlivými krajskými úřady v roce 2011
Materiál č.j. 27 558/2011-26 obsahuje vzájemné porovnání krajských normativů mzdových prostředků (MP) a ostatních neinvestičních výdajů (ONIV) ze státního rozpočtu připadajících na jednotku výkonu za rok stanovených jednotlivými krajskými úřady v roce 2011.
Porovnání krajských normativů MP a ONIV navazuje na obdobné materiály z předchozích let a podává kompletní a ucelený přehled o výši finančních normativů stanovených jednotlivými krajskými úřady pro vybrané jednotky výkonu pro rok 2011.
Materiály k podpoře výuky romského jazyka
Rámcová osnova pro výuku v češtině, portfolia žáků 1. a 2. stupně ZŠ.
Národní ústav pro vzdělávání
DIVIZE NÁRODNÍ ÚSTAV ODBORNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ
Úspěšnost absolventů středních škol ve vysokoškolském studiu, předčasné odchody ze vzdělávání – 2011
Publikace se zaměřuje na úspěšnost absolventů středních škol, kteří maturovali v letech 2006 až 2009, v jejich následném vysokoškolském studiu.
Publikace k dispozici na
Nezaměstnanost absolventů škol se středním a vyšším odborným vzděláním – 2011
Každoročně vydávaná studie poskytuje rámcovou představu o úspěšnosti přechodu absolventů středních a vyšších odborných škol na trh práce.
Publikace je k dispozici na
www.nuov.cz
DIVIZE VÝZKUMNÝ ÚSTAV PEDAGOGICKÝ
VÚP vydává na podporu činnosti učitelů v praxi nový metodický nástroj. Jde o sérii letáků, které se zaměřují na vybrané problémy školské praxe. Jako první byla připravena minimetodika zaměřená na čtenářskou gramotnost, budou následovat Vizualizace v matematice, ICT gramotnost a Vzdělávání žáků-cizinců. Do konce letošního roku by měly vzniknout ještě letáky k dějepisnému a přírodovědnému vzdělávání. Volně přístupné na
Věstník MŠMT č. 9/2011

Ujednání mezi MŠMT a Ministerstvem zahraničních věcí Francouzské republiky o činnosti česko-francouzských dvojjazyčných tříd.

Zkoušky ověřující znalosti češtiny žáků bavorských reálných škol, dohoda o certifikované zkoušce z českého jazyka pro žákyně a žáky středních škol v Bavorsku.

Seznam regulovaných činností (povolání) v ČR podle působnosti směrnice EU.

Doplnění normativů neinvestičních výdajů 2011 pro církevní školy.

Schvalovací doložky učebnicím a učebním textům.
Věstník MŠMT č. 10/2011

Rozhodnutí MŠMT, kterým se stanoví seznam standardizovaných jazykových zkoušek pro účely Systému jazykové kvalifikace zaměstnanců ve správních úřadech (č.j. 17 575/2011-23, 24. 8. 2011).

Informace o změně v resortních statistických zjišťováních v roce 2011.

Informace o udělení schvalovacích doložek učebnicím a učebním textům.

Oznámení o ztrátě razítka.