Právní předpisy významné pro práci škol a školských zařízení - Změny za období květen 2011

Právní předpisy významné pro práci škol a školských zařízení
PaedDr.
Mikáč
poradenské služby ve školství
Sbírka zákonů

Vyhláška č. 116/2011 Sb., kterou se mění vyhláška č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních
Částka: 43/2011 Sb.
Datum účinnosti: 1. září 2011
Podmínkou poskytnutí poradenské služby
školami a školskými poradenskými zařízeními je nejen souhlas žáků či jejich zákonných zástupců, ale také předání
informace o všech náležitostech poskytované služby, rozsahu, trvání, cílech, postupech, předvídatelných důsledcích a následcích, právech a povinnostech atd.
Účel poradenských služeb se rozšiřuje, mají přispívat i k vhodné volbě vzdělávací cesty a pozdějšího profesního uplatnění, ke zmírňování důsledků nejen zdravotního postižení, ale i zdravotního znevýhodnění a sociálního znevýhodnění a prevenci jeho vzniku.
Upřesňuje se rozsah dokumentace vedené školským poradenským zařízením a školou.
Poradna (i centrum) zpracovává také posudky pro účely uzpůsobení podmínek pro konání maturitní zkoušky a dalších zkoušek.

Vyhláška č. 126/2011 Sb., kterou se mění vyhláška č. 47/2005 Sb., o ukončování vzdělávání ve středních školách závěrečnou zkouškou a o ukončování vzdělávání v konzervatoři absolutoriem
Částka: 48/2011 Sb.
Datum účinnosti: 1. červen 2011
Změna se týká absolutoria v konzervatoři. Termín obhajoby absolventské práce, teoretické zkoušky z odborných předmětů, zkoušky z cizího jazyka nebo zkoušky z umělecko-pedagogické přípravy se koná v termínech stanovených ředitelem školy v období
od 1. do 30. června; v případě, že žáci konají ve stejném ročníku také maturitní zkoušku, v období od 1. června do 31. července.

Informace UIV
ÚIV zpracoval údaje týkající se
průměrných měsíčních mezd/platů v roce 2010
za regionální školství a veřejné vysoké školství. Zpráva přináší i
porovnání průměrných mezd/platů za rok 2009 a 2010.
Průměrný měsíční plat
učitelů mateřských škol
(v roce 2009 byl 21 037 Kč). Průměrný měsíční plat
učitelů základních škol
(v roce 2009 byl 26 807 Kč). Průměrný měsíční plat
učitelů středních škol
(v roce 2009 byl 27 439 Kč). Průměrný měsíční plat
učitelů vyšších odborných škol
(včetně vedoucích zaměstnanců) za rok 2010 byl
(v roce 2009 byl 28 934 Kč).
Informace MŠMT
Sdělení MŠMT ke katalogům požadavků zkoušek společné části maturitní zkoušky ve školním roce 2012/2013
č.j.: 11850/2011-23
Praha dne 22. 4. 2011
Platnost katalogů požadavků zkoušek společné části maturitní zkoušky, které byly stanoveny pro školní roky 2010/2011 a 2011/2012, jsou platné také pro školní rok 2012/2013.
Soubor pedagogicko-organizačních informací pro mateřské školy, základní školy, střední školy, konzervatoře, vyšší odborné školy, základní umělecké školy, jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky a školská zařízení na školní rok 2011/2012
č.j.: 2198/2011-20
Oproti stejné informaci pro školní rok 2010/2011 je téměř o polovinu stručnější, neobsahuje již podrobné pokyny a výklady, např. k výuce cizinců, přijímání žáků ke vzdělávání, přestupům mezi školami, ale jen odkazy na příslušné zdroje a právní předpisy.
Uvádí odkaz na
Seznam platných předpisů v resortu školství, mládeže a tělovýchovy podle stavu k 15. lednu 2011, ale jde o chybný odkaz, seznam zatím nebyl zveřejněn.
Certifikace programů primární prevence

Od počátku roku 2011 byl přerušen proces certifikací odborné způsobilosti programů primární prevence užívání návykových látek z důvodu reorganizace přímo řízených organizací MŠMT, mezi které patří i Institut pedagogicko-psychologického poradenství ČR, který zajišťoval služby agentury pro certifikace. Vzhledem k časové náročnosti řešení se prodlužuje platnost certifikátů odborné způsobilosti všem programům primární prevence užívání návykových látek, kterým skončila platnost certifikace od 1. 11. 2010.
Věstník MŠMT č. 4/2011

Informace o resortních statistických zjišťováních v roce 2011 (se vzory všech výkazů).

Seznam učebnic a učebních textů se schvalovací doložkou pro základní vzdělávání platný ve školním roce 2010/2011.

Informace o udělení schvalovacích doložek učebnicím a učebním textům.

Oznámení o ztrátě razítka.
Věstník MŠMT č. 5/2011

Společné prohlášení MŠMT ČR a Saského státního ministerstva kultury a sportu o spolupráci v oblasti certifikace znalostí češtiny u saských žáků.

Sdělení ředitelům škol v základním a středním vzdělávání o zařazení finanční gramotnosti do PISA 2012 a další doporučení.

Oznámení MŠMT o schválení kvalifikačních a hodnotících standardů dílčích kvalifikací podle zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání.

Popisy struktur individuálních údajů předávaných ze školních matrik a z evidence uchazečů o přijetí ke vzdělávání ve vyšších odborných školách pro školní rok 2011/2012.

Informace o udělení schvalovacích doložek učebnicím a učebním textům.