Praha bezpečně online - funkční model preventivních aktivit

Vydáno: 2 minuty čtení

Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI) v rámci svého osvětového působení letos opět řeší projekt Praha bezpečně online. Je zaměřen především na ochranu dětí a mládeže před kriminalitou a riziky spojenými s užíváním internetu a mobilních zařízení. Skládá se z několika úzce propojených částí. Tento model lze aplikovat na další lokality - regiony České republiky.

Praha bezpečně online – funkční model preventivních aktivit
Praha bezpečně online 2012 zahrnuje:

Komunitní a školní prevenci ve vybrané městské části

Cyklus večerních seminářů pro rodiče žáků základních škol městské části Praha 6.

Podpůrné aktivity pro školy (např. přehledové listy pro žáky na téma sextingu, kybergroomingu, kybešikany a ochrany osobních údajů).

Besedy s dětmi.

Semináře pro odborníky pracující s mládeží

Specializované semináře (workshopy) pro pedagogy osmnácti základních škol Prahy 6, pracovníky OSPOD – ÚMČ Praha 6, Pedagogicko-psychologické poradny a zástupce Policie ČR pro Prahu 6.

Osvětově-vzdělávací kampaň pro pražskou veřejnost

Osvětově-vzdělávací kampaň s podporou lokálních médií (TV, tisk) i zapojených institucí (mj. zviditelnění na internetu), s využitím plakátovacích ploch na celém území Prahy. Kampaň upozorní laickou veřejnost na vybraná témata z oblasti online rizik.

Odbornou konferenci na Magistrátu hl. m. Prahy

Konference s celostátní účastí (10. 12. 2012) bude věnována zejména tématům „Aktuální hrozby internetu“ a „Online bezpečnost ve školní praxi“.
Oproti loňskému roku se pojetí vzdělávací části (semináře a workshopy) posunulo směrem ke komunitnímu projektu. Vzdělávací odborníci a lektoři NCBI pracují s konkrétně vymezenými cílovými skupinami: odbornou veřejností, rodiči a dětmi. Ve srovnání s předchozím ročníkem jdou probíraná témata do větší hloubky. Díky synergickému efektu a těsné spolupráci s městským úřadem a školami je návštěvnost na seminářích nadmíru uspokojivá.
Projekt je realizován díky podpoře MV ČR a odboru prevence Magistrátu hlavního města Prahy, dotačního programu prevence kriminality. Pilotní, komunitní část projektu realizuje NCBI ve spolupráci s hlavním městem Praha a městskou částí Praha 6.
Více informací naleznete na