Potvrzení o studiu a o návštěvě školy

Potvrzení o studiu a o návštěvě školy ?
PaedDr.
Mikáč
Jsme střední škola, příspěvková organizace. Pro jaké účely se používá potvrzení o studiu, popř. o návštěvě školy a jaké identifikační údaje žáka musí obsahovat? K jakému účelu se používají (oba jsou v nabídce SEVTu)? Je nutné uvádět dobu trvání školního roku (např. od 1. 9. do 31. 8.) a co potom studenti 4. ročníku? Musí potvrzení obsahovat účel?
Přesný výčet účelů, pro které se potvrzení vydává, není uveden v žádném právním předpisu. Systém státní sociální podpory, daňový systém atd. zvýhodňuje nezaopatřené děti a osoby, které o děti pečují. Za nezaopatřené děti jsou považovány mimo jiné ty, které se soustavně připravují na budoucí povolání. Výhody jsou žadatelům poskytnuty, pokud prokáží všechny skutečnosti, mimo jiné i doložením potvrzení o studiu.
Potvrzení je zapotřebí například pro tyto účely: rozhodování soudů, například při stanovení výše výživného u rozvedených rodičů; potvrzení pro úřady, které rozhodují o dávkách státní sociální podpory, případně dávek ve hmotné nouzi; zdanění příjmů rodičů; zdanění vlastních příjmů studenta - u výdělků mají díky potvrzení nižší zdanění; pro účely stanovení přídavku na dítě; poskytování různých výhod, například slev na dopravu, vystavení ISIC karty; rodiče potvrzením mohou doložit skutečnost, že dítě řádně dochází do školy a že tedy nezanedbávají péči o povinnou školní docházku atd.
Potvrzení o studiu je nutné doložit pro nezaopatřené děti po skončení povinné školní docházky a vždy od školního roku začínajícího v kalendářním roce, v němž dítě dovršilo 15 let. Podoba potvrzení nabízená SEVT není závazná, školy mohou používat svůj text. Některé úřady ale vyžadují vystavení potvrzení na svých formulářích. Nejvíce lze doporučit formulář potvrzení vydaný MPSV, ke stažení např. na http://portal.mpsv.cz/forms.
Škola potvrzuje skutečnost, že dítě je v době vydání potvrzení žákem dané školy, není tedy nutné uvádět, do kdy trvá školní rok nebo do kdy je dítě žákem školy. Není nutné uvádět, pro jaké účely je potvrzení vydáváno, škole nepřísluší to zjišťovat. Škola nemůže odmítnout z jakýchkoliv důvodů vystavit toto potvrzení.
Z identifikačních údajů dostačuje jméno, příjmení, datum narození a bydliště žáka. Pro některé účely je však nezbytné i rodné číslo (státní sociální podpora), jeho uvedením škola neporuší ochranu osobních údajů.