Politická gramotnost a kraje

Pan kolega Trojan se ve svém článku Není ředitel rukojmím politiků (řízení školy a. 3/2011) věnoval termínu politická gramotnost a naznačoval nedostatečnou míru této gramotnosti v krajích.

Politická gramotnost a kraje
PaedDr.
Pavel
Schneider
vedoucí odboru školství a sportu Středočeského kraje
Možná by bylo dobré vzdělat se v platných zákonech. Kraje jsou zřizovateli především středních škol. Kraje jsou tedy zodpovědné za síť těchto škol a odpovídají za jejich provoz. Vzdělávací část problému však zůstává na MŠMT, zřizovatelé oprávněně očekávají od Ministerstva sledování kvality vzdělávání i studentů, včetně řešení přijímacího řízení a organizace přijímacích zkoušek.
V této
dvojkolejnosti řízení školství
se pohybuje ředitel školy a skutečně to nemá jednoduché. Možná uzrála doba k tomu, aby se někdo věnoval hodnocení této dvojkolejnosti, možná uzrála doba k tomu, aby se posoudilo, zda bylo opravdu dobrým krokem
opuštění odvětvového řízení školství.
Je pravda, že ředitele škol jmenují a odvolávají a na chod školy mají zásadní význam zastupitelstva a rady obcí, měst či krajů, tedy
politické orgány. Zároveň je však pravda, že jde o samosprávu, že zastupitelstva a rady vznikají na základě svobodných všeobecných voleb. Zároveň je nutné zdůraznit, že kompetence samosprávy jsou omezeny zákony. Velký vliv na školy mají (bohužel podle navrhovaného nového zákona pouze dobrovolně zřizované) školské rady a Česká školní inspekce.
Jistě se shodneme, že každý kraj je jiný. Připomněl bych v této souvislosti, že existuje Hlavní město Praha a Středočeský kraj – oba tyto územně samosprávné celky jsou spolu s dalšími 12 kraji součástí systému samostatných krajů.
V této souvislosti dále zdůrazňuji, že město Hostivice je součástí Středočeského kraje, nikoli tedy Prahy. Dále je nutné zdůraznit, že Středočeský kraj a Praha jsou jedinými dvěma kraji, kde zaznamenáváme vzrůstající tendenci počtu obyvatel. Tzv.
středočeský prstenec
kolem hlavního města – zdůrazňuji, že na území Středočeského kraje – je z hlediska urbanistického rozvoje i z hlediska vývoje populace, včetně populace studentské, naprosto jedinečný.
Proto je pro Středočeský kraj naprosto nutné řešit kapacitní problémy ve školství mateřském a základním okamžitě a ve školství středním perspektivně. Nemůže udělat stejnou chybu jako zastupitelé některých měst a obcí před 10 lety, kdy byly rušeny mateřské školy. Musí se chovat a chová se politicky gramotně, abych použil stejného výrazu jako pan kolega z Pedagogické fakulty. Proto se od 1. 9. 2011 začne vyučovat v nově zřízeném Gymnáziu Hostivice.