Platové výměry ve veřejném školství

Následující krátký příspěvek doplňuje článek „Složky platu a platové výměry ve veřejném školství“ zveřejněný v zářijovém vydání časopisu Řízení školy. Z technických důvodů tehdy nebyla do článku zahrnuta část pojednávající o platových výměrech, a proto je platovým výměrům věnován prostor nyní.

Platové výměry ve veřejném školství
Mgr.
David
Borovec
poradenské služby v oblasti pracovního práva
PLATOVÝ VÝMĚR
Platový výměr je upraven v ustanovení § 136 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce. Zaměstnavatel je povinen jej v písemné formě vydat zaměstnanci v den jeho nástupu do práce. V platovém výměru musí být obsaženy následující údaje:

platová třída a platový stupeň, do kterých je zaměstnanec zařazen,

výše platového tarifu,

ostatní pravidelně se opakující složky platu (příplatek za vedení, zvláštní příplatek, specializační příplatek pedagogického pracovníka, osobní příplatek, příp. příplatek za přímou pedagogickou činnost nad stanovený rozsah, je-li poskytován pravidelně),

termín a místo výplaty ( jen pokud tyto údaje nejsou obsaženy v pracovní smlouvě, kolektivní smlouvě nebo vnitřním předpise).
V případě jakékoliv změny je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci v písemné formě nový platový výměr, a to nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti (účinnost musí být výslovně v platovém výměru uvedena). Vzhledem k tomu, že by měl být zaměstnanec seznámen s důvody změny, lze doporučit, aby byl platový výměr vydáván společně s průvodním dopisem, kde budou všechny důvody změny platu objasněny.
ZDROJE A DOPORUČENÉ ODKAZY

Vysokajová, M; Kahle, B; Doležílek, J. Zákoník práce. Komentář. 2., aktualizované vyd. Praha: ASPI, Wolters Kluwer, 2008. 504 s. ISBN 978-80-7357-327-0.

Bartůňková, A. Jak je to s poskytováním nenárokové složky mzdy? [online]. c2008 [cit. 2011-08-11]. Dostupný z WWW: http://www.epravo.cz/top/clanky/jak-je-to-s-poskytovanim-nenarokoveslozkymzdy-55008.html

Rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 20. 12. 2007, sp. zn. 21 Cdo 3488/2006