Oslovte rodiče novými tématy

V červnu vyšlo pilotní číslo bulletinu „Rodičák“. Zpravodaj je primárně součástí značky Rodiče vítáni, za kterou stojí EDUin, o. p. s., ale je určen všem rodičům, kteří se zajímají o vzdělávání svých dětí. V každém čísle bychom je rádi seznámili s jedním tématem z oblasti formálního či neformálního vzdělávání. Vítáme jakékoli náměty a připomínky.

Oslovte rodiče novými tématy

Kateřina
Lánská

editorka a redaktorka webu EDUin.cz a Rodicevitani.cz
V souvislosti s koncem školního roku jsme se v prvním vydání věnovali hodnocení dětí ve školách. Využili jsme materiály z půlroční kampaně Česko mluví o vzdělávání, kde se nad tématem
Jak máme ověřovat, co se děti ve školách naučily?
sešlo v panelové diskuzi několik odborníků. Hlavní téma jsme doplnili o články novináře Tomáše Feřteka a Dominika Dvořáka z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání PedF UK, ve kterých se autoři snaží na hodnocení podívat z širšího kontextu a nechápat známkování jen jako měřítko úspěšnosti a selhání.
V bulletinu budeme pravidelně informovat o školách zapojeným do projektu Rodiče vítáni. Nabízíme jim nově možnost prezentovat se na webu v rubrice
Profily škol Rodiče vítáni
, kde mají možnost představit aktivity, které jejich škola podniká pro rozvoj spolupráce a dobrých vztahů s rodiči. Profilová stránka školy bude propojena s databází všech certifikovaných škol. Rodiče se tak dozvědí, k čemu všemu se jejich škola zavázala a co rodičům nabízí. Kromě portrétů škol získají rodiče ze zpravodaje informace o dalších programech a iniciativách, které u dětí podporují zájem o komunitu, o přírodu či zdravý životní styl.
Bulletin by měl sloužit také jako nástroj školám. Z ohlasů od ředitelů škol víme, že se jim
dlouhodobě nedaří o některých tématech s rodiči komunikovat.
Rodiče na různá doporučení školy (například navštěvovat s dítětem psychologa) reagují nevstřícně a vnímají je často jako nátlak. I proto jsme se rozhodli vytvořit tuto platformu, která může pomoci zprostředkovat dialog pro obě strany.
Pro ředitele a učitele ze škol certifikovaných značkou Rodiče vítáni jsme na webových stránkách otevřeli skryté diskuzní fórum Kab-i-net, kam mohou psát své náměty na témata a problémy, se kterými by chtěli rodiče oslovit a seznámit. Vedle pravidelného měsíčního zpravodaje, který školám posíláme, je toto další nástroj, kterým chceme rozvíjet a propojovat vzájemnou komunikaci pedagogů a rodičů. Budeme rádi, pokud o Rodičák projeví zájem i školy, které nepatří do naší sítě, a budou jej šířit mezi rodiči. K odběru se můžete přihlásit na www.rodicevitani.cz, kde na pravé straně najdete okénko
Newsletter pro rodiče.
Naším cílem je poskytnout rodičům dostatek informací a ucelenější pohled na možnosti vzdělávání. Jako platformu pro sdílení témat ze školního života představíme bulletin na podzimní konferenci Rodiče vítáni, která se bude konat
17. října v Centru současného umění DOX v Praze.