Občanské sdružení Imperativ, o. s.

Vydáno:

Občanské sdružení Imperativ, o. s., vzniklo v roce 2010. Zakládajícími členy byli David Lebeda, Petr Korál a Jakub Budina. Cílem tohoto sdružení je primární a sekundární prevence - zejména se zaměřením na problematiku extremismu, národnostních a etnických menšin, lidských práv a totalitních režimů, nejčastěji formou informativně-preventivních projektů. Dále pak realizace sdružovacího práva občanů, dětí a mládeže k organizování a výkonu vzdělávacích aktivit jejich zájmové činnosti v oblasti kultury, výchovy ke kulturním hodnotám a umělecké činnosti formou aktivní realizace a prezentace v rámci volnočasových aktivit; pořádání kulturních akcí zaměřených na prevenci rizikového chování a poradenská činnost v souvislosti s prevencí zaměřenou na veškeré rizikové skupiny.

Občanské sdružení Imperativ, o. s.
Bc.
David
Lebeda
 
předseda Imperativ, o. s., odborník na problematiku extremismu
CO JE EXTREMISMUS
V souvislosti s problematikou extremismu je důležité konstatovat, že jednotná definice „neexistuje“. Můžeme vycházet ze slova „extrémní“. I přes skutečnost, že jsme součástí různých struktur, organizací (EU, NATO), problémy spojené s extremismem řešíme dle našich právních ustanovení, odborných vyjádření a historických mezníků naší země s přihlédnutím k mezinárodním úmluvám (o terorismu, extremismu, rasismu apod.).
Jak tedy definovat extremismus?
Lze předpokládat, že v politické teorii
označuje tento pojem takovou pozici
na pomyslné politické škále,
která je nejvíce vzdálená od politického středu.
Obvykle se však extremismus chápe jako
jakákoli ideologie nebo aktivita, která směřuje proti stávajícímu politickému systému
jako takovému a klade si za cíl jeho likvidaci a následné
nahrazení vlastní alternativou.
O této alternativě se většinou předpokládá, že bude nedemokratická, diktátorská a bude porušovat lidská práva (CHARVÁT, J.
Současný politický extremismus a radikalismus.
Praha: Portál, 2007, s. 9–10).
Také hovoříme o
výrazném odchýlení se od obecně uznávaných a v aktuální době přijímaných norem.
Ze sociologického hlediska hovoříme o
souhrnu určitého rizikového chování
vytvářeného více či méně organizovanými skupinami osob a příznivci těchto skupin. Jak se projevují? Uskutečňují verbální, grafické, fyzické a jiné aktivity spojené zpravidla s vyhraněným ideologickým nebo jiným kontextem.
Jejich názory s výraznými prvky netolerance
(zejména rasové, národnostní, náboženské nebo jiné obdobné nesnášenlivosti)
vybočují z všeobecně uznávaných společenských norem
a útočí proti demokratickým principům, společenskému uspořádání, životu, zdraví, majetku nebo veřejnému pořádku.
Je dobré se zmínit, o jakou trestnou činnost se jedná, zda se dotýká přímo, či nepřímo běžného občana.
S extremismem souvisí nebo je jeho součástí ta nejzávažnější trestná činnost,
jako jsou vraždy, loupeže, vydírání, násilná trestná činnost, rasově motivované násilí a projevy, opilství, propagace různých ideologií a mezinárodně odsouzených hnutí, omezování osobní svobody, trestná činnost spojená s výrobou, držením a distribucí omamných a psychotropních látek, ale také šikana, problémy s alkoholem, domácí násilí apod.
CÍLOVÁ SKUPINA
Cílovou skupinou
naší činnosti jsou zejména
žáci a studenti ve věku 14 až 25 let.
Také se zaměřujeme na
proškolování školních metodiků prevence,
sociálních a pedagogických pracovníků. Nebráníme se však spolupráci se všemi, kterým není problematika extremismu lhostejná. Rádi bychom, aby naše lektorská činnost byla rozšířena o program pro nízkoprahové kluby, odpolední vyučování na školách apod.
Dnešní mladá generace v mnoha případech nechápe pojmy totalita, diktatura, omezování svobody projevu apod.
Při setkání s žáky a studenty jsme zjistili, že často buď nejsou vůbec obeznámeni se situací v minulém režimu, nebo nemají o tuto problematiku zájem. Vzhledem ke skutečnosti, že mladý člověk je velmi ovlivnitelný a mnohdy podlehne různým směrům, subkultuře, názorům apod.,
je zásadním problémem neinformovanost.
Poté dochází k odklonu od pouhého protestu proti rodičům, pedagogům, společnosti k promyšlenému prosazení cílů, pocházejících od vůdčích osobností extremistických hnutí a stran.
Lze také konstatovat, že i
nepochopení jedinci hledají smysl života v různých extremistických uskupeních, partách či skupinách. Člověk, který má pocit, že nikam nepatří, se ve skupině cítí silný
a je dostatečně prokázáno, že v mnoha případech je jeho jednání nebezpečnější.
Mladí extremisté jsou často agresivnější,
aktivnější, se sklony k militarismu apod. Chtějí se předvést před svými staršími kolegy a bojí se, aby opět nevypadli ze skupiny (party) a nikam nepatřili. I těmto problémům se budeme v budoucnosti věnovat. Nejsme naivní a je nám jasné, že každý člověk má určité období „vzdoru, protestu, názoru“. Je však důležité, aby toto období bylo pro společnost co nejméně nebezpečné. K tomu jsou nutné určité mechanismy, ke kterým patří i v případě extremismu zejména
primární a sekundární prevence.
Hlavním cílem našich společných přednášek (pásmo přednášek) či jiných aktivit je zábavnou, ale také odbornou formou seznámit mladé lidi s alternativní hudbou před rokem 1989, praktikami StB a upozornit je na možné protiprávní jednání v souvislosti s jejich činnostmi v současných subkulturních hnutích a skupinách.Také je důležité upozornit je na
problematiku lidských práv před rokem 1989 a v současnosti.
Takto prováděná lektorská činnost již byla úspěšně vyzkoušena v rámci
projektu ÚMČ Prahy 7 „Totalita do 21. nepatří!“.
Co bylo obsahem tohoto úspěšného projektu?
Jednalo se o
projekt primární a sekundární prevence zaměřený proti veškerým projevům extremismu.
Celý projekt byl preventivně-informačně nasměrován
na projevy jednotlivců z řad extremistických hnutí, skupin a jejich sympatizantů z pravicového i levicového extremistického spektra.
Po pilotních přednáškách na některých základních školách zřizovaných MČ Praha 7 zaměřených na problematiku extremismu bylo zjištěno, že je nutné vydat se tímto směrem. U některých žáků se totiž objevily náznaky blízké projevům zejména xenofobie a rasismu.
Rovněž bylo velmi důležité připomenout žákům a studentům základní principy demokracie s přihlédnutím ke špatným zkušenostem z předlistopadového totalitního režimu.
Projekt „Totalita do 21. století nepatří!“ se však nezaměřoval jen na žáky základních a středních škol.
Jedním ze základních úkolů tohoto projektu bylo
připomenout také široké veřejnosti události z doby před 20 lety
a zásadní momenty, které jim předcházely. Bylo také nutné poukázat na zločiny, kterých se představitelé minulého režimu dopustili, a to ve všech sférách politického, ekonomického, sociálního a kulturně-společenského života.
Bylo zásadní věcí cílovou skupinu projektu
upozornit na možnost trestního stíhání při protiprávním jednání extremistů.
Byli poučeni o pravděpodobných dopadech v případě jejich protiprávního jednání, a to jak v souvislosti s jejich věkem, tak následně v dospělosti.
Fáze projektu
 
První fáze projektu
– přednášková činnost na ZŠ, SŠ, SOU
 
Druhá fáze projektu
– módní přehlídka kolekce z let 1960–1989
 
Třetí fáze projektu
– výstava dětské tvorby na téma „Totalita“
Výstava se týkala výtvarných děl dětí na společné téma „TOTALITA“. V rámci módní přehlídky byla představena kolekce oblečení z let 1960–90, kdy občané a zejména mládež měli možnost srovnávat tyto modely se současností. Cílem bylo mimo jiné vysvětlit zejména mladší generaci, jaký byl rozdíl ani ne tak v kvalitě, ale spíše v celkové uniformitě, šedosti a nevýraznosti ve srovnání s dnešními výrobky.
 
Čtvrtá fáze projektu
– rockový koncert
Bylo vhodné v rámci takto směřované prevence využít i kulturních prostředků. Z tohoto důvodu se na závěr celého projektu uskutečnil v KC Vltavská rockový koncert.
Lze konstatovat, že bylo přinejmenším vhodné při této příležitosti připomenout dvacáté výročí událostí roku 1989 a nechat zahrát v rámci tohoto projektu především rockové skupiny, které se buď angažovaly v boji proti totalitě, nebo byly zakázané či opakovaně zakazované (na tzv. indexu). I v současné době mají členové těchto uskupení mladým lidem co nabídnout.
LEKTORSKÁ ČINNOST Imperativ, o. s., 2012
Bc. David Lebeda
– lektor (bývalý policista z t. č. protiextremistického oddělení Policie ČR) Úvod do problematiky extremismu Levicový extremismus
Bc. Pavel Reich
– externí lektor (bývalý policista z t. č. protiextremistického oddělení Policie ČR) Divácké násilí
Bc. Martin Štrympl
– externí lektor (bývalý policista z t. č. protiextremistického oddělení Policie ČR) Pravicový extremismus
Mgr. Petr Korál
– lektor (hudební publicista, novinář, člen Akademie populární hudby) Alternativní hudba před rokem 1989
Mgr. Petr Korál a Bc. David Lebeda
– lektoři (statutární zástupci Imperativ, o. s.) Subkulturní hnutí, období vzdoru a extremismus
Bc. Jana Štosková
(protidrogová koordinátorka ÚMČ Praha 14)
a Bc. David Lebeda
– lektoři Omamné a psychotropní látky a extremismus
Lucie Kalinová
– grafička
Martin Lebeda
– místopředseda sdružení, doprava
V rámci prevence kriminality v souvislosti s aktivitou komunistů se pokoušíme působit i na společensko-politickém poli, a to v rámci naší kampaně
Advanced Prevention Against Communism! /APAC/. Zaměřujeme se zejména na současné projevy komunistických stran,
hnutí a organizací. Formou kulturně-informačních projektů bojujeme proti všem, kteří zapomněli, co vše tato ideologie „rudého teroru“ obnáší
V současné době probíhá
lektorské turné „TOUR 2012“
po naší republice. Zároveň připravujeme ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a dalšími subjekty
projekt týkající se zločinů komunismu
v souvislosti s primární prevencí kriminality se zaměřením na projevy extremismu pod pracovním názvem
„Vojna u Příbrami – Pod věží smrti“.
Jedná se o výše uvedenou prevenci za využití zážitkové pedagogiky a lektorské činnosti. Na podzim budeme žádat o finanční grant ve výběrovém řízení. Dále připravujeme pro základní školy Prahy 7 zkrácenou verzi projektu „Totalita do 21. století nepatří!“ (bez rockového koncertu).
Naším úkolem není v žádném případě v souvislosti s projevy extremismu nahrazovat práci pedagogů, rodičů nebo výchovných pracovníků ve vztahu k morálce, etice, povinnostem, trestu či sankcím, ale předcházet konkrétnímu problému, který se nazývá extremismus.
KONTAKTNÍ ÚDAJE
IMPERATIV, o. s.
IČO: 22871284, DIČ: CZ 22871284
sídlo: Kovařovicova 1141/3, 140 00 Praha 4
registrace č. j.: VS/1-1/79 720/10-R ze dne 21. 4. 2010
bankovní spojení: 237610122/0300
Bc. David Lebeda
Tel.: 724 705 492 nebo 773 838 673
lebeda@imperativ.cz
LITERATURA A ZDROJE
 
CHMELÍK, J.
Extremismus a jeho právní a sociologické aspekty.
Praha: Linde, 2001.
 
CHMELÍK, J.
Symbolika v extremistických hnutích.
Praha: Linde, 2003.
 
CHARVÁT, J.
Současný politický extremismus a radikalismus.
Praha: Portál, 2007.

Související dokumenty