Moje škola

Naše škola je v projektu „Škola podporující zdraví“ již mnoho let. Název našeho školního vzdělávacího programu „Moje škola“ vychází z našeho přání a úsilí vytvořit žákům, učitelům a rodičům takovou školu, která by se pro všechny zúčastněné stala oporou a motivačním prvkem pro jejich celoživotní vzdělávání a životní uplatnění. Chceme být školou, kam žáci, rodiče i učitelé chodí rádi. Naše motto zní: škola není jenom místo, kde získáváme vědomosti, dovednosti a utváříme si vlastní postoje a hodnoty pro náš osobní život, ale škola je i místem, kde si tvoříme svoje vlastní „já“.

Moje škola
Mgr.
Hana
Machutová
metodik prevence, Základní škola Příbram
Myšlenka pokračovat v projektu „Škola podporující zdraví“ (dále jen „ŠPZ“) nás oslovuje především v souvislosti s tím, že náš školní vzdělávací program „Moje škola“ se shoduje v mnoha částech se strategií ŠPZ.
Ve výchovně-vzdělávacím procesu jsou v rámci průřezových témat začleněny projekty, které jsou součástí naší strategie ŠPZ.
Jedním z mnoha projektů je
Den Země. Žáci si upevňují vztah k přírodě a ke svému kraji. V rámci jednodenního výletu do přírody se učí
pečovat o životní prostředí
(sběr odpadků a jejich následné třídění),
pracují pro přírodu, seznamují se s bioprodukty a vytváří si pozitivní vztah ke krajině.
Každoročně probíhá projekt Masopust, který klade důraz na poznávání tradic a zvyků v regionu. Žáci se seznamují s
charakteristikou období Tří králů do Velikonoc, které vrcholí masopustním úterým. Náplní projektu je příprava a výroba masopustních masek a škrabošek, karnevalových kostýmů, masopustní průvod po škole.
Na projekt Masopust navazuje
projekt Velikonoce
. Žáci se seznamují s velikonočními symboly, s pranostikami, zdobením kraslice, pletením pomlázek. Součástí projektu je i návštěva expozice „Velikonoce v hornickém domku“.
Žáci školy vydávají časopis, ve kterém prezentují svoji literární tvorbu a informace o škole. Žáci při jeho tvorbě
pronikají do tajů „novinařiny“ a učí se kriticky myslet.
Práci žáků řídí paní učitelka Mgr. Jaroslava Fousová a redakční rada složená ze zástupců jednotlivých tříd. Školní noviny vycházejí dvakrát ročně.
Mezi celoroční projekt patří třídění odpadu. Žáci všech ročníků jsou zapojeni do třídění odpadu a recyklace druhotných surovin. V rámci tohoto projektu organizujeme několikrát ročně sběr papíru, který sbíráme i v průběhu roku do kontejnerů na tříděný odpad. Kontejnery jsou umístěny v přízemí budovy a kromě papíru třídíme plasty, nápojové kartony, hliník a použité baterie. Vytříděný odpad předáváme specializovaným firmám k recyklaci.
Den pro život
je jedním z dalších projektů. Prioritou je seznámit žáky se zásadami chování při vzniku mimořádných událostí, např. při povodních, požárech, lavinách, sesuvech půdy a zemětřeseních. Na tomto projektu se pravidelně podílejí studenti oboru diplomovaný záchranář ze Střední zdravotnické a vyšší odborné školy Příbram, kteří seznamují žáky prvního a druhého stupně se zásadami první pomoci. Součástí přednášek pracovníků hasičského záchranného sboru bývají ukázky ochranných oděvů a hasičských přístrojů. Akci vždy zahajuje cvičná evakuace školy.
Důležitá je také pro nás aktivní spolupráce s rodiči žáků, což se nám již řadu let daří uskutečňovat v rámci projektu Když rodiče chodí zase do školy. Žáci, rodiče i učitelé tráví společná výtvarná odpoledne, podnikají dobrodružné výpravy do přírody, uskutečňují vánoční setkávání a pečení perníčků, zpívání koled.
Naše škola je moderně, funkčně a esteticky vybavená. Snažíme se o rozvíjení osobnosti žáka, posilujeme jeho sebevědomí. Učitelé rozvíjejí své odborné i pedagogické schopnosti, pracují v týmech. Snažíme se, aby prostředí školy bylo bezpečné, podporující zdraví. Do výuky zařazujeme tělovýchovné chvilky a relaxační cvičení. Žáci se seznamují se zásadami zdravého stravování, snažíme se o dodržování pitného režimu. Žáci se učí sami si připravovat zdravé svačinky. Besedujeme na téma Zdravé zuby, názorně si ukazujeme jak pečovat o svůj chrup, vyplňujeme křížovky o zdravých a nevhodných potravinách atd. Na závěr žáci dostávají diplomy o úspěšném absolvování.Žáci prvního stupně absolvují
kurzy plavání, kde se seznamují se zásadami bezpečnosti při plavání, osvojují si základní plavecké dovednosti.
Toto je jen malý výčet aktivit, které naše škola a naši žáci podnikají. Snažíme se, aby byla škola místem setkávání, propojeného se
vzděláváním, získáváním informací, dovedností a návyků, ve shodě se zdravým životním stylem a globálním vnímáním světa.
Chceme být zdravou školou pro zdravý, úspěšný a plnohodnotný život našich žáků, se zohledněním jejich možností a rozvojem jejich schopností v dovednosti a důležité životní kompetence, včetně utváření odpovědnosti sám za sebe a své zdraví.