Mendelánkování

Mendelánkování vzniklo původně jako reklamní akce naší školy v důsledku úbytku žáků. Později se z něho vyvinula tradiční záležitost hojně navštěvovaná školkami. Někdy je na školním hřišti i 600 dětí. Mendelánkování se letos uskutečnilo již po osmé. Koná se v polovině září.

Mendelánkování
Mgr.
Martina
Thumsová
ředitelka ZŠ Praha 4, Mendelova 550
Organizace se ujali tělocvikáři, kteří každoročně obměňují stanoviště, aby nebyl program stereotypní. Děti skáčou v pytlích, přetahují se lanem, tančí, hrají florbal, poslouchají povídání nejen o školních králících, ale i o dalších zvířatech, které děti donesou. Baví je přednáška policistů, hasičů a záchranné služby, mohou se podívat do jejich vozidel. Stanovišť je vždy okolo dvaceti. Učitelé tělocviku zajistí ve spolupráci s třídními učiteli tzv. vodiče z řad dětí 2. stupně. Stranou nezůstanou ani další kolegové. Výtvarníci se podílejí na propagaci, informatici tisknou identifikační značky a plánky, učitelé z 1. stupně připravují stanoviště se zvířaty. Zapojí se téměř celá škola.
Vodiči převezmou od učitelek z mateřských škol děti a provázejí je celým dopolednem.
Dvě velké děti mají na starosti asi dvacet malých.
Nesmí samozřejmě nikoho ztratit, ale musí se postarat i o další důležité věci jako je svačina, věci dětí, rýma a v neposlední řadě i toaleta.
Učitelky mají nad skupinami nepřímý dozor, ke skupinám se připojí krátce podle potřeby.
Naše děti mají na sobě školní oranžová
trička s logem školy a jsou spolu s dětmi i učitelkami označeny značkou
(krtek, slon apod.), aby je děti snadno identifikovaly a držely se ve skupinách.
Na konci
obdrží předškoláčci malé dárky s logem školy.
Velcí jsou unavení, v tu chvíli odhodlaní nikdy nemít děti. To je však brzy přejde.