MČ Praha 1 oceňovala v rámci Dne učitelů i nepedagogické pracovníky škol

Den učitelů se v České republice slaví 28. března, tedy v den, kdy se v roce 1592 narodil Jan Amos Komenský. Městská část Praha 1 při té příležitosti oceňuje pedagogické, ale i nepedagogické pracovníky, nominované vedeními škol či samotnými žáky.

MČ Praha 1 oceňovala v rámci Dne učitelů i nepedagogické pracovníky škol
Mgr.
Michaela
Vencová,
vedoucí oddělení školství Městské části Praha 1
Kategorie nepedagogických pracovníků
vznikla nově před dvěma lety. Je všeobecně známo, že prostředí školy netvoří jen žáci a učitelé, ale také paní kuchařky, hospodářky, školnice, administrativní pracovníci a další osoby. A ředitelé mají málo příležitostí, jak tyto „srdcařky“ či „srdcaře“ za jejich práci odměnit. Každý oceněný pedagog či nepedagog je uveden krátkou
vizitkou
ředitele školy. Tyto „textíky“ jsou milé, často vtipné a vystihují osobnost oceněné osoby:
Hospodářka školní jídelny
paní Stanislava Šnajdrová je členkou našeho týmu neuvěřitelných 27 let. Zub času na ní nezanechal žádné stopy. Asi proto, že je pořád pozitivně naladěná a šíří kolem sebe vyrovnanost a klid. S ním zvládá veškeré své povinnosti. Nezalekne se změn legislativy a aktivně vyhledává nové receptury, takže jídelníčky naší školky hýří nejen zdravými, ale i netradičními pokrmy. Její zodpovědný přístup k pracovním povinnostem je dalším z pevných kamenů, na kterých si Mateřská škola Letenská vystavěla pevnou pozici a díky nimž je stále vyhledávanou školkou rodičovskou veřejností.“
„Bez Dany Vondřichové si život ZŠ J. Gutha-Jarkovského již léta nedovedeme představit. Ve škole pracuje již celou řadu let jako
hospodářka
. Její kouzlo a smysl pro humor tradičně zpestřují běžné dny vedení - učitelům i žákům. Oblibě se těší i mezi rodiči, kterým vždy ochotně poradí a pomůže. Bez naší Dany si Truhlu nedovedeme vůbec představit a za její dlouholetou práci jí velmi děkujeme.“
„V roce 1988, ještě před zahájením provozu, nastoupila Marie Vilánková na místo
ředitelky
do
Školy v přírodě
v Česticích, zřizované MČ Prahy 1. Celý její soukromý život je naplněn mnoha zájmy a koníčky. Nedílnou součástí jejího života je hudba. Dodnes hraje v Pošumavské dudácké muzice na kontrabas. Za zmínku také stojí její velký koníček a to je včelaření. Každoročně na její zahradu přijdou nejen děti z Prahy, aby si poslechly povídání o včelách. Touto cestou se snaží šířit povědomí o včelaření. Ze školy v přírodě neodcházela snadno, protože ji přirovnávala ke svému druhému domovu.“
„Pan Michal Tomášek pracuje ve škole Brána jazyků jako
administrativní pracovník a správce sítě
. Všichni ho znají jako člověka, který je stále v pohotovosti, schopen téměř okamžitě pomoci s problémy, které se v každodenním životě školy vyskytnou i několikrát denně. Ať se jedná o problém s interaktivní tabulí, nebo o zaseknutý papír v kopírce. Kromě toho také vede kroužek lezení na umělé stěně a často doprovází naše učitele na sportovní výjezdy s žáky - lyžařský i vodácký kurz a školy v přírodě.“
„Většina médií jako by zapomněla na Den učitelů. Je škoda, že nepřipomněla význam školy, pedagogů, vzdělávání i Jana Amose Komenského a že tak alespoň trochu nepřispěla k větší informovanosti veřejnosti i k větší prestiži učitelského povolání, jež spolu s rodičovskou výchovou zásadně ovlivňuje naše životy. Nedosáhneme zlepšení, a to platí obecně, když budeme psát a mluvit jen o povrchnostech a negativních jevech,“ posteskla si radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková, která zorganizovala slavnostní setkání spolu s oddělením školství Úřadu MČ Praha 1 v prostorách rezidence primátorky hl. m. Prahy.