Kyberšikana se školy týká

Vydáno:

Kyberšikana je novým fenoménem v oblasti šikany. Můžeme ji charakterizovat jako šikanu za použití elektronických prostředků. Stejně jako u šikany je jejím cílem někomu ublížit nebo ho zesměšnit.

Kyberšikana se školy týká
Ing.
Kateřina
Vágnerová
Aisis o.s., PR projektu Minimalizace šikany
Mezi kyberšikanu patří:
 
hanlivé a urážlivé zprávy
zasílané prostřednictvím SMS, MMS nebo e-mailu;
 
zesměšňující nebo
ponižující obrázky či videa
posílané e-mailem nebo vyvěšené na webové stránce, blogy s cílem zesměšnit někoho;
 
obtěžování
prostřednictvím ICQ, SKYPE;
 
zesměšňování
prostřednictvím komunitních sítích;
 
zneužití identity oběti
rozesíláním různých zpráv jejím jménem.
Kyberšikana a šikana spolu často souvisí – jedna může přerůstat v druhou. Přesto zde existují rozdíly,
kyberšikana má svá specifická rizika.
Před kyberšikanou není úniku
– před šikanou tváří v tvář může oběť najít alespoň někde útočiště, doma na ni agresoři nemohou. Kyberšikana je však ohrožuje i zde. Urážející e-mail si přečtou v „bezpečí“ svého pokoje.
Opakované zraňování
– i jeden jediný útok se ve virtuálním prostřední stává opakovaným, trvalým. Stačí např., když agresor natočí oběť v ponižující situaci a video umístí do virtuálního prostoru – oběť se na něj může dívat opakovaně a znovu a znovu ji to ponižuje. Navíc si ho může stáhnout kdokoli, poskytovatel serveru ho sice ze svých stránek smaže, ale dílo žije svým vlastním životem.
Šíře publika
– to, co v reálném světě vidí jen několik lidí, je v tom virtuálním přístupné neomezenému publiku. O to více může zraňovat.
Kyberšikana má i další specifika, která souvisí s tím, že se děje pomocí elektronických prostředků. Na rozdíl od šikany tedy
více souvisí s věkem. Je to způsobeno jednak větší elektronickou vybaveností u starších dětí, jednak tím, že starší děti jsou ve virtuální komunikaci zběhlejší. Dá se však předpokládat, že tyto rozdíly se budou do jisté míry stírat, protože se menší děti budou stávat mediálně zdatnější.
Pedagogové mohou mít pocit, že kyberšikanou se na rozdíl od šikany nemusí příliš zabývat. Je to přece něco, co se děje mimo školu, málokdy se kyberšikana děje pomocí školních počítačů. Navíc se ne všichni dokáží v kyberprostoru orientovat tak dobře jako děti. Umí si sice představit, že děti dostanou urážlivou SMS, ale nemusí vědět, jak přesně funguje Facebook, jak se vytváří blog a nemusí je napadnout, že se dá zneužít cizí identita.
Děti tohle všechno umí. Na rozdíl od dospělých však nepřemýšlí nad pozadím svého konání.
Ve virtuálním světe se sice pohybují s velkým přehledem, ale nebezpečí zde hrozící podceňují.
Celých 70 % z dětí, které se s kyberšikanou nesetkaly, se sice domnívá, že je nebezpečná, ale současně si myslí, že jich osobně se netýká. Navíc se někdy kyberšikany dopustí i ne zcela úmyslně – to, co ony považují za pouhý žert, může být pro cíl jejich žertu velmi zraňující.
Tyto rozdíly mezi pohledem dospělých a dětí ještě podtrhuje fakt, že kyberšikana není zdaleka tak anonymní, jak se obecně myslí.
Celých 78 % agresorů je ze stejné školy jako oběť.
Dalším zajímavým údajem je to, že 44 % dětí se s pojmem kyberšikana nesetkalo a
jen 18 % se o kyberšikaně dozvědělo ve škole.
K diskuzi o kyberšikaně ve školních třídách může pomoci nová kniha britské autorky Vanessy Rogers Kyberšikana, kterou vydalo nakladatelství Portál ve spolupráci s odborníky Minimalizace šikany.To nejdůležitější, co kniha nabízí, jsou aktivity pro práci s dětmi. Od těch, které dětem ukáží, co to vlastně kyberšikana je, přes ukázku rizik, které v kyberprostoru hrozí, až po varování, že to, co děti dnes uveřejní na sociální síti, může ovlivnit jejich budoucí pracovní uplatnění.
Jako příklad uvádíme aktivitu Proč nic neříct, která ukazuje důvody, proč se děti s kyberšikanou (a ostatně ani šikanou) nesvěřují.

Proč nic neříct
Cíl
Cílem této aktivity je vytvofiit diskuzi o důvodech, které vedou obuti kyberšikany k vyhledání pomoci, a zdůraznit dostupnou pomoc.
Co budete potřebovat
 
dostatek karet Proč nic neříct, aby mohly děti pracovat v malých skupinách
 
letáky místní organizaci zabývající se prevencí šikany a kyberšikany (Aisis o.s.)
Postup
Začněte vysvětlením, že oběti kyberšikany si často nechávají svůj smutek pro sebe. Vysvětlete, že pro to mohou mít různé důvody, které v této aktivitě prozkoumáte. Dále zdůrazněte to, že je důležité, aby se oběti kyberšikany svěřily někomu důvěryhodnému a získaly pomoc.
Rozdělte děti do skupin po čtyřech až pěti členech a každé skupině rozdejte sadu karet Proč nic neříct. Jejich úkolem je přečíst karty a ohodnotit je podle důležitosti od hlavních překážek po nepravděpodobné. Když všechny skupiny skončí, porovnejte hodnocení každé karty u každé skupiny. Diskutujte o uvedených důvodech a vyzvěte děti, aby přišly s dalšími možnými důvody, proč nic neříct.
Shrňte sezení, dětem zdůrazněte, že je vždy potřeba někomu něco říct, a poraďte, aby si uchovávaly veškeré možné důkazy, jako např. e-maily, fotografie apod., a pokud se jim něco stane v prostoru školy, aby se obrátily na postupy proti šikaně pro pomoc a podporu.
Rozdejte letáky o kyberšikaně (Aisis o.s.).
Texty na karty:
 
Bojí se, aby situaci ještě nezhoršili, ať už pro sebe nebo pro ostatní.
 
Bojí se, aby situaci ještě nezhoršili, ať už pro sebe nebo pro ostatní.
 
Stydí se za svoje vlastní chování.
 
Důvod, proč je někdo kyberšikanuje, je pravda a nechtějí, aby se to někdo dozvěděl, obzvláště ne rodič nebo opatrovníci.
 
Bojí se, že by jim mohl agresor kyberšikany fyzicky ublížit.
 
Celou hádku začali.
 
Neví, komu by o tom měli říct.
 
Doufají, že když situaci budou ignorovat, zmizí.
 
Jsou příliš deprimováni, než aby dokázali s kyberšikanou něco udělat.
 
Myslí si, že si to kvůli něčemu zaslouží.
 
Bojí se, že jim dospělí neuvěří nebo je odbudou s tím, že jsou to jenom slova.
 
Jde proti nim celá skupina a bojí se o tom někomu říct.
 
Myslí si, že se nic nezmění, i když o tom někomu řeknou.
Poznámka
Čísla uvedená v článku vychází z výzkumu, který Nadace O2 a Aisis o.s. uskutečnily v rámci projektu Minimalizace šikany v roce 2010. (Obsáhlejší výsledky výzkumu najdete na www.minimalizacesikany.cz)