Junior Internet - brána do světa online projektů

Vydáno:

Když řekneme, že internet změnil svět, jistě se o tom nebude nikdo přít. Jedním z důvodu je, že je velmi snadné začít publikovat na internetu svá vlastní díla. Ať už se jedná o texty, obrázky, prezentační webové stránky či plnohodnotné aplikace. Stačí několik hodin čtení a zkoušení. Díky tomu se dnes do tvorby na internetu pouští stále mladší a mladší žáci. A věci, které dokáží, jsou leckdy neuvěřitelné. Dnes vám představíme tradiční přehlídku online projektů českých žáků spojenou s konferencí pro všechny zájemce o svět webu a online aplikací.

Junior Internet – brána do světa online projektů
 
Jan
Sládek
 
IT odborník na tvorbu webu a responsive webdesign (CLEVIS/ČR), popularizátor světa webových aplikacích
Mgr.
Petr
Naske
 
předseda Jednoty školských informatiků
JAK SE ZRODIL JUNIOR INTERNET
Když noví weboví tvůrci začnou zkoumat svůj obor více a více, brzy narazí na to, že jim málokdo v okolí umí poradit.
Držet krok s neustále se měnícími webovými technologiemi je obtížné pro většinu webových profesionálů
a následně i pro učitele informatiky a lektory kroužků zájmových činností. A z potřeby spojovat
děti, které se o internet zajímají
hlouběji, vznikl projekt Junior Internet, soutěž a konference pro všechny tvůrce webového obsahu mladší 19 let.
Psal se rok 2000 a internet byl stále poměrně horkou novinkou. Našli se ale mladí lidé, kteří internet používali, a co víc, vytvářeli pro něj obsah. Jedním byl, tehdy 12letý Jirka Peterka.
Chtěl poznat další webové nadšence a porovnat dovednosti.
Jeho nápad na
pořádání soutěže a následné konference pro mladé tvůrce webových děl
se zalíbil
BMI sdružení
, které začalo Junior Internet organizovat jako jednu z hlavních akcí v rámci kampaně „Březen – měsíc internetu“. Na mladé spoluorganizátory postupně převádělo stále více a více aktivit, až bylo založeno občanské sdružení Together Czech Republic, které pořádá Junior Internet dodnes.
V roce 2013 proběhne Junior Internet již čtrnáctým rokem. Za tu dobu organizátoři obdrželi okolo 4 000 přihlášek do soutěží, na konferencích proběhl nespočet přednášek, prezentací či diskusí. A jeho bývalí vítězové dnes drží prst na tepu českého webu, ať už jako majitelé firem či uznávaní odborníci. Junior Internet se z České republiky postupně rozšířil i do Maďarska, Polska a na Slovensko. V roce 2006 byl pak oceněn za
největší přínos k rozvoji informační společnosti
prestižní Cenou ministryně informatiky.
SÍLA MLÁDÍ
„Každý rok nás fascinuje, jaké nové technologie účastníci ve svých projektech používají. Sami jsme o nich často jen slyšeli,“
říká jeden z koordinátorů projektu Junior Internet Jan Sládek. Jen je škoda, že jsou účastníci často tak
nadšeni z technologie, že smysl projektu je pro některé z nich na vedlejší koleji.
Škála přihlášených prací je ale široká, a stejně tak se liší kvalita. Od prací, nad kterými žasnete a očekávali byste, že je dělal zkušený tým profesionálů, po dílka 11letých dětí, které v tvorbě webu teprve udělaly své první krůčky. Junior Internet se snaží všechny především
inspirovat a ukázat, čeho jsou mladí lidé schopni.
„Vlastně každý webový profesionál, kterého znám, se učil metodou pokus–omyl. Odvaha ukázat svůj projekt a nadšení všech těch mladých lidí, kteří své projekty do soutěže Junior Internet přihlásí, je pro celý organizátorský tým ohromnou inspirací a důvodem, proč to celé děláme,“
dodává Jan Sládek.
NENÍ VŠECHNO JEN BUSINESS
Ač se dnešní společnost točí okolo peněz, i mezi mladými lidmi se najdou takoví, kteří vytvářejí obecně prospěšné projekty nebo prostě weby pro věci ze svého okolí. Jen tak pro radost. Junior Internet se již několik let snaží takovéto projekty zviditelnit a pomoci jim dále se rozvíjet.
Krásným příkladem je pro nás
příběh vítěze z roku 2008
(tehdy 14letého) Miloše Havlíčka. Miloš ve volném čase vyvíjel neoficiální webové stránky městyse Dolní Cerekev s cílem získat a především zveřejnit co nejvíce informací nejen o obci na internetu. V průběhu tvorby získal Miloš kontakt na mnoho místních občanů, kteří mu v získávání informací rádi pomohli. Po přihlášení do Junior Erb, která je jednou z kategorií soutěže Junior Internet, se o něm dozvěděl starosta Dolní Cerekve a nabídl mu spolupráci při vytváření oficiálních stránek městyse, na jejichž tvorbě se Miloš podílí dodnes.
VAŠE ŠKOLA A PÉČE O TALENTOVANÉ ŽÁKY
Možná si při čtení těchto řádků řeknete, že vaše škola se nevěnuje v rámci svých předmětů či kroužků péči o žáky, kteří by chtěli své internetové projekty vyvíjet. Rádi bychom vás podnítili k tomu, abyste s pomocí svého pedagogického sboru informovali své žáky o tom, že je možnost
do soutěže přihlásit
nejen své
webové stránky
či online aplikace, soutěž má také kategorii pro
tvůrčí psaní, grafický design
a v neposlední řadě i pro projekty, kde
žáci spolupracují na stránkách pro potřebné subjekty ve svém okolí
– svou vlastní školu, sportovní klub, turistický oddíl a další. Škola může svým žákům dát odvahu k přihlášení do soutěže, dát jim první reakci na jejich webový projekt a ocenit případně pochvalou i takové žáky, kteří nakonec se svými projekty v soutěži neuspějí. Letos navíc poprvé bude možnost o přihlášených webových projektech hlasovat i v ceně veřejnosti, proto může celá vaše škola podpořit dílko svého žáka či týmů kamarádů.
Pokud soutěž zasadíme do kontextu výuky informatiky na školách, je nutné říci, že pro základní školy není dle současných rámcových vzdělávacích programů učivo tvorby online stránek zařazeno v žádném dokumentu, učivo je povinné až pro školy střední, a to jen do té míry, aby byl žák schopen vytvořit si online blog či jednoduchou webovou stránku (třeba i pomocí nějakého automatizovaného nástroje), nahrát ke sdílení ostatním nějaké soubory v souladu s autorskými právy a právy na ochranu osobnosti. Junior Internet nabízí možnost ukázat vašim žákům cíl a možnost porovnat se s jinými talenty z jiných škol. Podmínkou získání „výhry“ v přehlídce je také osobní účast na předávání cen, které tradičně proběhne
v Praze v sobotu dne 23. března 2013.
JAK SE MOHOU VAŠI ŽÁCI ZÚČASTNIT SOUTĚŽE?
Do soutěže se mohou až
do 17. února
přihlašovat všichni tvůrci webových děl a souvisejících aktivit, kterým ještě nebylo 19 let. Výherce pak získá nejen hodnotné ceny a pozornost celostátních médií, ale hlavně spoustu energie do nových projektů a mnoho užitečných kontaktů.
I letos se soutěží ve
4 kategoriích
(z čehož první dvě jsou rozděleny na části: do 15 let a do 18 let) – soutěž libovolných webových stránek či aplikací Junior Web, soutěž designů webů či jiných grafických prací na počítači Junior Design, soutěž stránek měst, obcí, škol, kroužků či jiných veřejně prospěšných projektů
Junior Erb
a soutěž v psaní textu na téma „Internet a vzdělávání“ Junior Text. Přihlášená práce musí splňovat kritéria konkrétní kategorie.
Podrobnosti najdete na