Jak outsourcovat personální informační systém?

Součástí strategického rozhodování o zavedení a využívání personálního informačního systému je posuzování možných alternativ. Pokud chceme rychlý a spolehlivý přístup k vybraným funkcím personálního informačního systému a přitom nechceme provozovat a rozvíjet vlastní programové a technické vybavení, potom můžeme využít specifickou formu outsourcingu personálního informačního systému v podobě poskytování aplikačních služeb přes internet neboli Application Service Providing.

Jak outsourcovat personální informační systém?
Ing.
Martin
Šikýř
Ph. D.
odborný asistent, katedra personalistiky, fakulta podnikohospodářská, Vysoká škola ekonomická v Praze
OUTSOURCING
Outsourcing chápeme jako využívání externích zdrojů pro zajištění vybraných činností, které jsme až dosud zajišťovali interními zdroji. Vybrané činnosti nakupujeme od externího dodavatele a přitom sledujeme některý z následujících cílů:

Orientace na hlavní činnosti. Nakupujeme pomocné činnosti a interní zdroje využíváme na hlavní činnosti související s finálním produktem a tvorbou přidané hodnoty pro zákazníka.

Úspora nákladů a minimalizace rizik. Nakupujeme činnosti, jejichž zajištění je spojeno s přílišnými náklady nebo rizikem neúspěchu.

Přístup ke znalostem.
Nakupujeme činnosti, jejichž zajištění je příliš technicky nebo personálně náročné.
Využívání outsourcingu v personalistice je součástí spolupráce s personálními agenturami, které komplexně zajišťují vybrané personální činnosti, například získávání zaměstnanců(včetně předběžného výběru vhodných uchazečů), vzdělávání zaměstnanců, pracovněprávní poradenství, bezpečnost a ochranu zdraví při práci, zpracování osobní a mzdové evidence, poskytování zaměstnaneckých výhod nebo správu personálního informačního systému.
Moderní personální informační systém bývá řešen jako počítačová aplikace umožňující počítačové zpracování personálních údajů, které zaměstnavatel potřebuje k plnění povinností v pracovněprávních vztazích a zabezpečování personální práce v organizaci (Řízení školy č. 4/2012).
Dodavatelem bývá specializovaná softwarová firma, která na trhu informačních a komunikačních technologií nabízí vlastní řešení počítačového personálního informačního systému včetně řady souvisejících služeb (Řízení školy č. 5/2012).
Zavádět počítačový personální informační systém vlastními silami je ekonomicky neefektivní a fakticky téměř neproveditelné. Zpravidla chybí nejen čas a peníze, ale především rozhodující znalosti a technologie.
Jako
výhodnější
se proto jeví
zavedení personálního informačního systému prostřednictvím služeb externího dodavatele
(Řízení školy č. 6/2012). Pokud chceme rychlý a spolehlivý přístup k vybraným funkcím personálního informačního systému a přitom nechceme provozovat a rozvíjet vlastní programové a technické vybavení, potom můžeme využit specifickou formu outsourcingu personálního informačního systému v podobě poskytování aplikačních služeb přes internet neboli
Application Service Providing.
POSKYTOVÁNÍ APLIKAČNÍCH SLUŽEB
Poskytování aplikačních služeb (Application Service Providing) je založeno na využívání nabídky
poskytovatele aplikačních služeb
(Application Service Provider), který přes internet poskytuje širokému okruhu zákazníků placený přístup k vybraným funkcím určité počítačové aplikace. Zákazníci využívají požadované funkce počítačové aplikace, ostatní zabezpečuje poskytovatel aplikačních služeb. Zákazníci nenakupují licence, nearchivují data, neinstalují aktualizace. Pouze platí cenu odpovídající rozsahu a intenzitě využívání poskytovaných aplikačních služeb.
Uvedená cena bývá příznivá díky širokému okruhu zákazníků, kteří pokryjí náklady na poskytované aplikační služby. K tomu zpravidla potřebují jen připojení k internetu a osobní počítač s internetovým prohlížečem. Aplikace a data jsou uloženy v datovém centru poskytovatele aplikačních služeb a zákazníci k nim přistupují přes internet. Podmínky poskytování aplikačních služeb jsou dohodnuty ve Smlouvě o úrovni poskytovaných služeb(Service Level Agreement).
Poskytování aplikačních služeb je alternativou zavedení, provozu a rozvoje vlastního personálního informačního systému. Jestliže se rozhodneme využívat funkce personálního informačního systému formou poskytování aplikačních služeb, přeneseme na poskytovatele aplikačních služeb problematiku zavedení, provozu a rozvoje personálního informačního systému. Ponecháme si pouze problematiku odborného zajištění personálních činností s využitím funkcí personálního informačního systému. Poskytovatel aplikačních služeb vlastní licenci počítačové aplikace personálního informačního systému a odpovídající technickou infrastrukturu. My vlastníme jen osobní počítače s internetovým prohlížečem, jejichž pomocí funkce personálního informačního systému využíváme.
Poskytovatel aplikačních služeb však může komplexně zajistit i některé personální činnosti, které jsme až dosud zajišťovali vlastními silami, například zpracování mezd. Přínosem je efektivní řešení personálního informačního systému a zvýšení kvality personálních činností.
POUŽITÉ A DOPORUČENÉ ZDROJE

ARMSTRONG, M. Řízení lidských zdrojů. Nejnovější trendy a postupy. 10. vyd. Praha: Grada Publishing, 2007, 789 s. ISBN 978-80-247-1407-3.

BASL, J., BLAŽÍČEK, R.
Podnikové informační systémy. Podnik v informační společnosti.
2. vyd. Praha: Grada Publishing, 2008, 288 s. ISBN 978-80-247-2279-5.

POUR, J., GÁLA, L., ŠEDIVÁ, Z. Podniková informatika. 2. vyd. Praha: Grada Publishing, 2009, 496 s. ISBN 978-80-247-2615-1.

VOŘÍŠEK, J., PAVELKA, J., VÍT M. a kol. Aplikační služby IS/ICT formou ASP. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2004, 213 s. ISBN 80-247-0620-2.

WALKER, A. J. a kol. Moderní personální management. Nejnovější trendy a technologie. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2003, 253 s. ISBN 80-247-0449-8.