Inspirace z Anglie: Jak Leicester dokázal dostat své školy na špičku ve vzdělávání?

Vydáno: 6 minut čtení

Veřejné školy v anglickém Leicesteru měly ještě na začátku tisíciletí velice špatnou pověst, kvůli velkému procentu imigrantů patřily mezi nejhorší v celé zemi. Dnes je naopak průmyslové město dáváno ve vzdělávání za vzor. Jak se něco takového povedlo? Kdo všechno spojil síly a co se vyplatilo?

Leicester je průmyslové město ve střední Anglii, kde žijev současné době zhruba 310 tisíc obyvatel. Více než polovinu z nich tvoří imigranti a ve městě se tak hovoří více než sto jazyky! Tato situace má své počátky již v 60.–70. letech 20. století, kdy vlivem úpadku některých tradičních průmyslových odvětví (jako textilní průmysl) započal odliv původního obyvatelstva a zároveň příliv imigrantů. Nejprve z dřívějších britských kolonií, postupně též z východní Evropy…

Příběh úspěchu
Ještě na počátku tisíciletí měly leicesterské veřejné školy nejhorší výsledky v celobritském srovnání. Proto britská vláda založila organizaci SDSA (School Development Support Agency – Agentura na podporu rozvoje škol), která měla pomoci se zlepšením kvality vzděl