Hospitace

Datum: Autor/autoři: Mgr. Zdeněk Bělecký Rubrika: Ředitel školy - a co ještě?

Učitelé nedostávají mnoho informací, které by jim umožňovaly s rozmyslem korigovat vzdělávací proces a objektivně posoudit kvalitu vlastního výkonu. Názory rodičů a žáků jsou sice významné, ale postrádají aspekt profesionality a často bývají příliš emotivní. Pokud učitel po mnoho let nedostane nezraňující, věcnou a odbornou zpětnou vazbu, jeho profesní rozvoj snadno ztratí dynamiku a hrozí mu riziko rutinérství a posilování stereotypu vlastní neomylnosti. Po jisté době pak každou radu, kritiku nebo požadavek na změnu bere jako útok na osobní integritu.