Druhý ročník celostátní soutěže Domino Česká republika odstartoval

Finálovým kolem a vyhlášením vítězů vyvrcholil v únoru první ročník celostátní soutěž digitálních výukových objektů DOMINO Česká republika, kterou ve spolupráci s MŠMT, školami a partnery uspořádal Národní institut pro další vzdělávání. Bližší informace byly publikovány v dubnovém čísle Řízení školy.

Druhý ročník celostátní soutěže
Mgr.
Alena
Faberová
tisková mluvčí NIDV
Díky pozitivnímu ohlasu ze strany učitelů i škol se organizátoři rozhodli v soutěži pokračovat a v minulých dnech vyhlásili její
2. ročník.
Přibližme si celkový smysl a poslání této soutěže a její pravidla:
PROČ SOUTĚŽ „D O M I N O“?
Modernizace výuky na základních a středních školách předpokládá především
talentované, tvořivé a motivované učitele, kteří dokážou pro své žáky připravit zajímavou a atraktivní výuku. Stále větší důraz je přitom kladen na využívání digitálních technologií a zařízení, ale také na větší
vizualizaci výuky a její interaktivnost.
Prozíravý ředitel školy dobře ví, že samotné vybavení učeben množstvím moderních pomůcek a digitální techniky ještě vůbec nemusí znamenat, že škola aplikuje v plné míře interaktivní metody výuky a že využívání interaktivních tabulí či počítačů je efektivní.
Soutěž Domino si tedy klade za cíl
podpořit ty iniciativní a tvořivé učitele, kteří v tomto směru chtějí ve své výuce držet krok.
A PROČ NÁZEV „D O M I N O“?
Protože tento akronym velmi dobře vystihuje
vlastnosti, které by digitální učební materiál měl mít:
D Didakticky propracovaný a Dynamický
O Originální
M Motivační
I Interaktivní a Inovativní
N Návodný
O Originální
Digitální učební materiály s těmito atributy je možné smysluplně využít v běžné hodině kdykoliv, doslova jako kostičku domina, která zapadá na své určené místo. Nezáleží na tom, zda jde o výklad, opakování či procvičování dané látky. A pokud jsou tyto materiály vybaveny také metodickým návodem, ba dokonce pracovními listy, mohly by je, a v případě soutěže DOMINO ČR také mohou, bez problémů využívat i jiní učitelé.
Časový harmonogram
28. března 2012 Vyhlášení 2. ročníku soutěže DOMINO ČR 2012
15. října 2012 Uzávěrka pro podání přihlášek
Listopad 2012 Zemská semifinálová kola v Ostravě a v Praze
Prosinec 2012 Finálové kolo soutěže – celostátní přehlídka
Přihlášené soutěžní práce bude hodnotit odborná porota, která vybere do dvou zemských semifinálových kol v Ostravě a v Praze po dvaceti výukových objektech. Při veřejných prezentacích v rámci semifinálové přehlídky urči porota výukové objekty, které postoupí do celostátního finále.
Pro koho je soutěž určena?
Soutěže se mohou účastnit pedagogičtí pracovníci škol a školských zařízení, kteří vytvoří v libovolné oblasti či oboru vzdělávání vlastní elektronický výukový materiál včetně metodiky, pracovních listů i pomocných materiálů. Do soutěže budou zařazeny rovněž výukové materiály pro domácí přípravu žáků.
Jak se přihlásit do soutěže?
Přihlásit se je možné prostřednictvím http://nidv.cz/domino/.
Soutěžní práce se vkládají prostřednictvím registrační formuláře na webových stránkách http://domino.nidv.cz.