Disponibilní hodiny

Chtěla bych se zeptat, zda mohu celou hodinovou dotaci určenou jako disponibilní použít na posílení předmětů daných RVP a nevyučovat volitelné předměty, nebo je musím žákům nabízet? Máme na 2. stupni málo dětí ve třídách, a pokud jsme tyto volitelné předměty nabízeli, postrádalo to smysl, stejně se pak musel učit jen jeden podle většiny, nebylo možné vytvořit více skupin.

Disponibilní hodiny
PhDr. Mgr.
Puškinová
Ph.D.
ODPOVĚĎ:
Na základ vyjádření NÚV uvádím: Po úpravě RVP ZV z 26.7.2007 (čj. 15523/2007-22), kterým se zrušila povinnost škol nabízet žákům volitelný předmět v rozsahu minimálně 1 hodiny od 7. ročníku, je na rozhodnutí školy, zda využije disponibilní časovou dotaci pouze na posílení povinných předmětů nebo i k nabídce volitelných předmětů. Možnost vytvářet a nabízet volitelné předměty má za cíl rozvíjet zájmy žáků v návaznosti na povinné vzdělávání a jejich předpoklady. Je na škole, zda toho využije.