Děti a rozumný životní styl

Cílem projektu, který připravil Magistrát hl. m. Prahy, je vést děti k povědomí o správném životním stylu a zdravé výživě v kombinaci s pohybem, naučit je nepodléhat "zaručeným" informacím z internetu a upozornit na význam školních obědů jako mnohdy jediného teplého jídla za celý den.

Děti a rozumný životní styl
Ilona
Kumžáková Richterová,
referentka stravování, Magistrát hlavního města Prahy
V poslední době se množí případy dětí s poruchou příjmu potravy - anorexií, bulimií a dalšími poruchami. Rodiče uvádějí, že děti byly ovlivněny, kromě jiného, semináři o zdravé výživě, které proběhly přímo ve škole. Cílem aktivit MHMP je vysvětlit dětem, co skutečně znamená zdravý životní styl, proto je důležitá přítomnost ověřené nutriční terapeutky se zkušenostmi s uvedenou problematikou poruch příjmu potravy. Na přednášky dále navazuje soutěž tříd o vytvoření týdenního jídelníčku pro děti sportující i děti bez pohybu. Vítězné týmy obdrží zajímavou odměnu.
Celý projekt je rozdělen do tří částí:
1. část:
Úvodní část zahrnuje přednášku nutriční terapeutky o složení jídelníčku, o tom, proč jíme to, co jíme, o pravidelnosti stravy, potravinách konzumovaných denně a o rozdílech mezi jídelníčkem sportovce a dítěte bez pohybu. Vloženo je také video s rozhovorem s odborníkem na sportovní výživu RNDr. Pavlem Suchánkem. Děti se seznámí s ukázkami bizarních způsobů stravování a životosprávy s negativními důsledky. Přednáška trvá zhruba dvě vyučovací hodiny a velký důraz je při ní kladen na "normálnost".
2. část:
Ve druhé části děti zpracovávají vzorový jídelníček na tři dny včetně zásad pestrého stravování (výběr potravin, zohlednění pohybové aktivity, regenerace, sezónnost). Jedná se o týmovou práci celé třídy.
3. část:
V poslední části jsou vyhodnoceny nejlepší jídelníčky a výherci získávají odměnu.
Přednášky jsou připraveny pro zájemce z řad základních škol a víceletých gymnázií na území Prahy. V současné době již proběhly nebo právě probíhají přednášky ve 20 školách a mezi školami, ale i přímo dětmi je o toto téma velký zájem. Mnozí žáci se po ukončení přednášky obracejí na lektory s individuálními dotazy.
Druhé kolo přednášek pokračuje od září 2018, zájemci se mohou hlásit na e-mailu: ilona.kumzakova.richterova@praha.eu.
DĚKOVNÝ DOPIS
Dobrý den,
ráda bych reagovala na projekt Děti a rozumný životní styl, kterého se naši žáci 6. a 7. tříd zúčastnili 23. a 27. dubna. Programy týkající se prevence poruch příjmu potravy vítám a moc děkuji lektorkám za jejich práci.
Naši žáci se určitě dozvěděli spoustu zajímavostí a mnohým, kteří mají zkreslené představy o jídle a hubnutí, tato přednáška otevřela oči. Děti zaujalo i zajímavé téma propojení sportovních výkonů a příjmu potravin. Doporučila bych, aby se přednášky konaly v menší skupině dětí. Udržet pozornost 60 žáků celé dvě vyučovací hodiny je velmi náročné jak pro lektorky, tak pro žáky. Doporučila bych zapojit aktivně žáky - vyhledávání, prezentace, diskuze...
Se třídami se vyučující rodinné výchovy zapojí i do projektu.
Uvítala bych podobné přednášky i pro další třídy. Každoročně se ve škole setkáváme s projevy poruch příjmu potravy - anorexie, bulimie, sebepoškozování, proto jsou podobné programy pro žáky i učitele velice přínosné.
ZŠ Praha 15