Další nápady pro zvýšení zájmu dětí o knihu

Jako všude, tak se i u nás na málotřídní škole ve Vejvanovicích snažíme zvýšit zájem dětí o knihy a čtení. Kromě Písmenkové slavnosti jsme zavedli menší knižní veletrh nazvaný Kniha týdně. Děti si jeden den v týdnu přinesou zajímavou knihu, kterou ostatním krátce představí. Pohovoří o tom, proč vybraly zrovna tuto knihu, a snaží se knize udělat co nejlepší reklamu. Přestože se jedná o dobrovolnou aktivitu, každý týden se sejde pět až šest knih z různých žánrů.

Další nápady pro zvýšení zájmu dětí o knihu
Mgr.
Vladimír
Dvořák
ředitel školy
Po prezentaci knih posluchači tajně volí, kterou knihu by si rádi odnesli domů a přečetli a ta je potom vyhlášena knihou týdne.
Děti to velmi baví, musí dobře knihu znát a pečlivě si promyslet její prezentaci, aby byla zvolena.
Někteří za pololetí představí až deset knih.
Další nápad, který se nám osvědčil hlavně od třetí třídy výš, je
čtení knížky během vyučovací hodiny.
Na málotřídní škole je častá samostatná práce a někteří ji prostě stihnou dříve. Potom mají na výběr, buď si mohou vzít další cvičení, nebo se pustí do čtení knihy, kterou mají rozečtenou z domova. Pokud se rozhodnou pro četbu, lehnou si na koberec nebo najdou místečko vzadu ve třídě a mohou se ponořit do příběhu.
V probuzení zájmu o knihy nám pomáhají i „klasické“ čtenářské deníky, které si děti vedou už od konce první třídy. Knihy si vybírají zcela dobrovolně, pouze mají daný počet za pololetí. Deníky si vzájemně rády prohlížejí a hodnotí nejen množství přečtených knih, ale i úroveň deníků, která bývá poměrně vysoká. Deník samozřejmě slouží také jako podklad pro referát o přečtené knize, tak jak to znají žáci a učitelé na všech školách.