Církevní školy - most mezi církví a společností

Nestane se každé ráno, aby člověk mohl přijít do Arcibiskupského paláce v Praze k setkání s velice významnou osobou. O rozhovor do letního čísla časopisu Řízení školy jsem požádal pomocného biskupa pražského Mons. Václava Malého a vedoucí Referátu církevního školství pražské arcidiecéze Moniku Vagenknechtovou.

Církevní školy - most mezi církví a společností
PhDr.
Václav
Trojan,
Ph.D.,
editor Letního speciálu a ředitel Ústavu profesního rozvoje pracovníků ve školství, PedF UK
Jak jsou podle vás, pane biskupe, vymezeny role církevních škol v současné společnosti, popř. jaké postavení má podle vás škola obecně v dnešní době?
Církevní školy získaly určitý respekt, je o ně zájem. Pokud je mi známo, žádná z církevních škol není na úbytě kvůli počtu žáků, získaly si svoje místo v síti škol.
Církevní školy vidím zároveň jako most mezi církví a společností, protože v naší společnosti je vůči církvím hodně zbytečných předsudků. Naše školy nejsou uzavřené, jsou naopak otevřené i studentkám a studentům nepocházejícím z křesťanských rodin, což je důležité, neboť se setkávají lidé věřící a nevěřící. Není to vychloubání, ale bez křesťanství nelze pochop