České eTwinningové projekty si už našly ve školách své místo

Vydáno:

Ve stále více českých školách není pojem eTwinning žádnou neznámou a do evropské komunity „etwinnerů“ již patří více než 4 500 českých učitelů. Slovo „twinning“ lze přeložit do češtiny jako tvoření párů či sítí, písmeno „e“ pak znamená evropské, ale také elektronické. V rámci aktivity eTwinning iniciované Evropskou komisí školy z různých zemí realizují svůj mezinárodní projekt prostřednictvím informačních a komunikačních technologií.

České eTwinningové projekty si už našly ve školách své místo
PhDr.
Ondřej
Neumajer
Ph. D.
lektor a didaktik ICT, katedra Informačních technologií a technické výchovy PedF UK v Praze
Mgr.
Pavla
Šabatková
Ph. D.
Odbor primárního vzdělávání, Dům zahraničních služeb
„Oproti jiným evropským programům eTwinning neposkytuje na realizaci projektů žádné finanční granty. Primární myšlenkou totiž není osobní setkání žáků a učitelů na partnerské škole, ale společná práce na projektových výstupech umístěných na internetu,“
vysvětluje Pavla Šabatková z Národního podpůrného střediska pro eTwinning, které je součástí Domu zahraničních služeb.
Online spolupráce škol
ale přináší i řadu výhod, realizace eTwinningového projektu je jednoduchá, administrativně i finančně nenáročná.
S trochou nadsázky lze říci, že
stačí jeden nadšený učitel a jeden počítač s připojením na internet
a škola může začít v eTwinningu hledat partnera, nabízet své nápady na projekt či využít projektových nápadů ostatních z téměř 190 000 zapojených evropských učitelů.
Komu je eTwinning určen?
Učitelům, ale také žákům všech typů mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol. Předností eTwinningu je především bezpečné internetové prostředí pro mezinárodní spolupráci škol, v němž mohou jednoduchým způsobem navázat partnerství či komunikovat s ostatními účastníky. Prostřednictvím eTwinningu mohou spolupracovat jednotliví učitelé i skupiny pedagogů, knihovníci, ředitelé, ale samozřejmě také žáci nebo celé školní třídy.
Co je možné v rámci takového internetového projektu dělat?
„Prakticky cokoli vás napadne a co může obohatit život vaší školy. Mezi projekty najdeme jednoduché aktivity, jako je výměna informací o škole, městě, zemi, ale i společnou výuku dvou tříd z různých zemí prostřednictvím internetu, např. s využitím videokonference. Předností eTwinningu je jeho volnost – projekty nemají žádné předmětové omezení, není dána délka jejich trvání, neexistují žádné termíny, všechny aktivity si řídí sami učitelé dle svých potřeb,“
vyjmenovává přednosti eTwinnigu Martina Baseggio z ostravského gymnázia Hladnov, jedna z ambasadorů této aktivity v České republice.
Co přináší eTwinning učitelům a žákům?
Především možnost spolupracovat s pomocí moderních technologií bez ohledu na vzdálenost mezi školami. Díky projektům mohou učitelé
obohatit výuku
tím, že v ní využijí zkušenosti, konkrétní výukové materiály či
učební metody svých zahraničních kolegů.
Žáci si zase rozšiřují jazykové a komunikační schopnosti, učí se týmové spolupráci, vylepšují svou počítačovou gramotnost a vnímají kulturní odlišnosti.
Co přináší eTwinning škole?
Kromě zapojení nových výukových metod či praktického využití komunikace v cizím jazyce je největším přínosem
zvýšení prestiže školy.
„Úroveň mezinárodní spolupráce je jedním z důležitých aspektů, který zohledňují rodiče při volbě školy pro své dítě. A pochlubit se mezinárodní spoluprací online, případně společnou výukou se zahraniční školou, to přece jen každá škola nenabízí,“
říká ředitelka Základní školy J. A. Komenského v Lounech Dana Tužilová.
Je eTwinning určen skutečně všem typům škol?
Často se říká, že nalézt partnera pro mezinárodní spolupráci je jednodušší pro školy z velkých měst. V eTwinningu toto rozhodně neplatí,
partnerskou školu si najde jak velká škola, tak vesnická malotřídka.
Pro malé školy odpadá složité cestování
za projektovým partnerem. Například malotřídka z jihomoravských Sivic již dlouhou dobu realizuje eTwinningové projekty se slovenskými či polskými partnery. Žáci se nejen navzájem seznamují, ale společně se prostřednictvím videokonferencí učí matematiku, hudební či výtvarnou výchovu nebo společně poznávají významné historické osobnosti jednotlivých zemí. Žáky ze sivické školy tak někdy učí slovenská, jindy polská učitelka (viz např. http://www.pozaskolu.sk/static/skola/).
Aktivita eTwinning je jedinečným nástrojem i pro školy vzdělávající žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. V roce 2012 se nejlepším projektem v České republice a na Slovensku stal projekt s názvem
„Nové příběhy pejska a kočičky“
realizovaný z české strany Mateřskou školou, základní školou a praktickou školou DANETA z Hradce Králové. Tento celoškolní projekt byl motivován potřebou
zvyšovat čtenářskou gramotnost žáků.
Jeho stěžejním bodem bylo vytváření „Nového příběhu o pejskovi a kočičce“ na pokračování a také psaní deníčků plyšového pejska nebo kočičky. Dětem se také podařilo
zlepšit své jazykové dovednosti
a navázat nová přátelství. Výstupy lze zhlédnout na webových stránkách
Mají on-line projekty dostatečnou kvalitu a jsou pro školy skutečně přínosem?
Tyto projekty nejsou rozhodně pouhá zábava nebo zpestření výuky. Přináší do školy mezinárodní prostředí, ale také
inovativní výukové metody
a motivují žáky k učení. Kvalita projektů je hodnocena na národní i evropské úrovni.
Každoročně získá více než 70 českých projektů certifikát Quality Label, který je důkazem toho, že projekt patří v České republice k těm nejlepším a může sloužit pro ostatní jako příklad dobré praxe. Projekty jsou hodnoceny porotou složenou z nezávislých odborníků v oblasti ICT a projektového vyučování.
Blíže viz doporučení Ondřeje Neumajera, dlouholetého člena poroty hodnotitelů eTwinningových projektů, uvedené dále v textu. Každá škola zapojená do eTwinningu tak má jednoduchou možnost nechat si svůj projekt ohodnotit, případně zjistit, co je třeba udělat ještě pro to, aby právě ten jejich patřil k těm nejlepším.
„Za jednu z hlavních předností eTwinningu považuji fakt, že projekty lze plně zařadit do výukových plánů škol a realizovat je v rámci běžné výuky,“
říká Ondřej Neumajer, jeden z členů poroty hodnotitelů.
Je třeba říci, že se české školy rozhodně nemusí za své projekty stydět. Od roku 2005 má Česká republika každoročně zastoupení ve finálovém kole Evropských cen eTwinning. Největšího úspěchu dosáhl český eTwinning v roce 2012, kdy se matematický projekt
A Taste of Math
(ATOM) Základní školy Majakovského z Karviné stal nejlepším eTwinningovým projektem roku 2012 (viz http://atasteofmaths.blogspot.cz/).
Kde získat další informace?
Zejména na internetu. Ať už na celoevropském portálu
www.etwinning.net
nebo na české internetové stránce www.etwinning.cz. O rady si také můžete napsat na adresu
etwinning@naep.cz
nebo můžete kontaktovat ambasadory eTwinningu – zkušené eTwinningové učitele působící v každém kraji ČR. Ideálním startem je však účast na některém metodickém semináři k eTwinningu. Jejich termíny naleznete na
www.etwinning.cz.
JAK ZÍSKAT CENU ZA VÝBORNÝ PROJEKT ETWINNING
Doporučení člena poroty hodnotitelů eTwinningových projektů Ondřeje Neumajera.
Šest let pracuji v eTwinningové komisi hodnotitelů, která posuzuje žádosti českých učitelů o certifikát Quality Label. Je to pro mne velká zodpovědnost a zároveň skvělá příležitost seznámit se s množstvím výukových projektů, které české školy společně se svými zahraničními partnery uskutečňují. Moje zkušenost z účastí v obdobných komisích a porotách mi umožňuje konstatovat, že eTwinningové projekty jsou
jeden z nejlepších českých inkubátorů vzdělávacích inovací.
Ač má Národní podpůrné středisko pro eTwinning na svých stránkách v článku na adrese přehledně popsáno, jak mají učitelé vyplňující žádost postupovat, aby své šance na udělení ceny zvýšili, někteří tak bohužel nečiní nebo tak činí v nedostatečné míře.
Stále ještě se ve školách setkávám s idealistickým názorem, že kvalita se prosadí sama a pomáhat jí jaksi není příliš ctnostné. Kdyby to ale byla pravda, jistě by neexistovala marketingová oddělení, reklamní kampaně a public relations. Rozhodně platí, že nikdo kvalitu ve vašem projektu nerozpozná, pokud projekt nepopíšete dostatečně a na to nejlepší sami neupozorníte. Pokusím se uvést několik nedostatků, kterým věnujte zvýšenou pozornost.
Hledám, přihořívá, hoří
Za nejčastější problém žádostí, který znemožňuje projekt objektivně posoudit, považuji
nedostatek informací
o něm a především o jeho výstupech. Pokud projekt nemá na webových stránkách školy, v prostředí TwinSpace a nejlépe i na dalších webových službách (blogy, fotogalerie, videoservery apod.) výstupy, jen těžko může v konkurenci ostatních uspět. Určitě nečekejte, že se všem hodnotitelům podaří přesvědčit strýčka Google, aby jim tato tajemství vydal, a odkazy na ty nejlepší výstupy do žádosti uveďte. U velkých projektů více škol může být problém obrácený – výstupů je hodně a hodnotitel má problém se v nich zorientovat. Je to sice spíše výjimečný případ, ale
stručná anotace každého důležitého výstupu
by orientaci porotce měla pomoci.
U každého projektu vždy pečlivě procházím
webové stránky školy
a zjišťuji, do jaké míry školní web o realizaci projektu průběžně informoval. Jedním z hlavních cílů eTwinningu je sdílet příklady dobré praxe, a právě školní web je vhodnou platformou pro prvotní informování.
Školní internetová prezentace
navíc může pomoci rozpoznat, zda je projekt pouze výsledkem intenzivní práce jednoho učitele nebo se do něj podařilo zapojit širší školní komunitu. A nebojte se, i projekty charakteru „one man show“ mají šanci na úspěch.
Formulář nedeformujeme, ale formulujeme
Projektoví manažeři říkají, že pokud nejste schopni přesvědčit svého šéfa během půlminutové jízdy ve výtahu, pak za to projekt nestojí. V tomto duchu piště žádost tak, jako byste o projektu vyprávěli člověku, který jej nikdy neviděl, neslyšel a má jen omezený čas se jím zabývat. Dalo by se napsat:
nikdy nic nepředpokládejte.
Formulář žádosti
o
Quality Label
má několik kolonek, z nichž šest představuje samostatně hodnocené oblasti. Jedná se o pedagogickou inovaci a tvořivost, začlenění aktivit do života školy (zejména do ŠVP), spolupráci partnerských škol, tvůrčí využití ICT nástrojů, dostupnost výstupů a přenositelnost projektu a samotné výsledky a přínosy projektu.
Žádost vyplňujte v češtině
a u každého z popsaných kritérií se pokuste popsat věrně příslušné charakteristiky projektu.
Do políčka s popisem projektu stručně uveďte, jak konkrétně váš projekt probíhal. Postup projektu, tedy co a jak se v něm odehrálo, bývá pro učitele natolik samozřejmý, že se mnohým z nich podaří toto sladké tajemství úspěšně zamlžit, nebo dokonce zamlčet. Přičemž právě toto je kolonka, podle které se hodnotitel orientuje a udělá si první dojem. A jak neúprosná logika velí, nikdo nemá druhou šanci udělat
první dojem.
Žák v popředí a počkejte až nakonec
Při
formulaci popisu projektu
se pokuste zdůraznit, co přesně probíhalo na straně žáků, jak byli zapojeni, jak se účastnili. Je dobré si občas připomenout, že projektovou výuku a další pedagogické vylomeniny zařazujeme do výuky proto, aby žáci dosahovali předem stanovených výukových cílů. Z žádosti by mělo dýchat, jak úžasné, na žáka zaměřené aktivity pro ně učitelé připravili. Co všechno přitom musel dělat učitel je spíše druhořadé. V projektech, kde spolupracuje více škol, je naopak potřeba
aktivity českého učitele vyzdvihnout a odlišit
je od činností ostatních učitelů zapojených v projektu.
Některé školy kombinují projekty eTwinningu s dalšími projekty, například s projekty partnerství škol Comenius. To jistě není nic špatného, ale o takové skutečnosti by měla být v žádosti zmínka. eTwinning je primárně o spolupráci škol za podpory informačních a komunikačních technologií, a tak prezenční setkávání v takových projektech není příliš běžné.
Specifické jsou takové
projekty, které žádají o cenu a ještě probíhají.
Jejich hodnocení může být do značné míry problematické. Národní podpůrné středisko proto doporučuje k hodnocení přihlásit projekt nejdříve v závěrečné fázi. Pokud chcete zvýšit šance na úspěch získání ceny Quality Label, počkejte si a přihlaste projekt až v okamžiku, kdy je u svého konce a má dostatek výstupů, na které lze hodnotitele upozornit.
Pokud jste dočetli až sem, jste již nyní docela vhodným kandidátem na ocenění. Najděte ještě trochu času, a pokud za to podle vás váš projekt stojí, požádejte o certifikát Quality Label. Nikdo jiný to za vás neudělá a v imaginární pedagogické síni slávy je stále ještě volné místo.