Celé Česko čte dětem - rok poté

Vydáno:

Přesně před rokem jste se na stránkách tohoto časopisu mohli seznámit s ušlechtilým posláním projektu Celé Česko čte dětem, které si stanovilo za cíl nejen čtenářskou osvětu, ale zejména pomoc s budováním zdravých sociálních vazeb v rodinách, kde pojítkem zůstává právě kniha.

Celé Česko čte dětem - rok poté
Mgr.
Eva
Katrušáková
ředitelka neziskové organizace Celé Česko čte dětem
I když se může zdát, že rok je doba krátká, množství nových podpůrných projektů, které uvedla organizace do pohybu, dává tušit, že
Celé Česko se drží osvědčeného hesla, bez práce nejsou... čtenáři.
Právě tento článek by vám tedy měl připomenout největší úspěchy projektu za uplynulý rok, ale také nastínit, co nás teprve čeká.
1. MEZINÁRODNÍ TÝDEN ČTENÍ DĚTEM = SVÁTEK DĚTÍ A LITERATURY
1. Mezinárodní týden čtení dětemje iniciativa dvou neziskových společností Celé Česko čte dětem a Casa Polska Czyta Dzieciom podporujících emoční zdraví dítěte.
Akce probíhala od 1. do 7. června 2011 v městech a obcích v celé České a Polské republice.
Tento týden byl zároveň
1. Týdnem čtení dětem v České republice.
1. Mezinárodní týden čtení dětem
zahájil trvalou spolupráci organizací, které svými činnostmi a aktivitami vychovávají k lásce k literatuře a prostřednictvím společného čtení budují pevné vazby v rodině. Na terase Čítárny a literární kavárny NOIVA v Českém Těšíně se sešli významní hosté z České republiky, Polska a dalších evropských zemí, aby zde společně podepsali prohlášení programu „Celá Evropa čte dětem“ - „All of Europe Reads to Kids“, jež má za cíl propagovat pravidelné čtení dětem v dalších evropských zemích.
Patrony a účastníky
1. Mezinárodního týdne čtení
dětem byl
herec Bolek Polívka, písničkář Jaromír Nohavica, psycholog, lékař a spisovatel Max Kašparů, spisovatel Michal Viewegh, zpěvačka Ewa Farna
a další osobnosti kulturního, politického a společenského života.
1. Mezinárodní týden čtení dětem
se odehrál pod záštitou ministra kultury Jiřího Bessera, ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga, vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové a generálního ředitele Národní knihovny ČR Tomáše Böhma. Tento týden čtení dětem se také uskutečnil pod záštitou
Zastoupení Evropské komise v České republice. Inauguraci zaštítil
hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas a starosta Města Český Těšín.
Slavnostní inaugurace
1. Mezinárodního týdne čtení dětem
proběhla v českotěšínské Čítárně a literární kavárně NOIVA, která povstala před dvěma léty na českém břehu řeky Olzy jako Fénix z popela. Slavnost moderovala zpěvačka Ewa Farna a novinář Maciej Orlos z Polska. Na symbolickém místě, tedy na mostu přes řeku Olzu spojujícím Českou republiku a Polsko, děti v pohádkových kostýmech přečetly společně polskou báseň Lokomotiva od Julia Tuwima a českou báseň od současného českého básníka Jiřího Žáčka Nemalujte čerta na zeď. Jaromír Nohavica zazpíval písničku Kozelv doprovodu dětského pěveckého sboru
Permoník
z Karviné.
Poté následoval průvod dětí v pohádkových kostýmech až na náměstí Českého Těšína, kde pokračoval další program inaugurace, stejně tak jako se průvod polských dětí a dospělých odebral do polského Cieszyna.
Český Těšín se rozdělil na 3 pohádkové ostrovy. Těšínské náměstí, Čítárna a literární kavárna Noiva a Těšínské divadlo byly svědky divadelních a loutkových představení, balónkových a kouzelnických show, scénických čtení, knižního jarmarku a dalších překvapení.
Scénickým čtením známého souboru
LiStOvÁnÍ
zahájil moderátor Petr Šiška program na
Pohádkovém ostrově
pro všechny. Pak si pozval na pódium již zmíněné slavné účinkující spolu s jejich hosty.
Pomyslnými branami Českého Těšína rozhodně
1. Mezinárodní týden čtení dětem
nekončil. Ošklivým káčátkem Hanse Christiana Andersena potěšilo nejmladší ostravské Loutkové divadlo v pondělí 6. června. Celek zahájil, jak jinak než čtením, ostravský primátor Petr Kajnar. Jen namátkou dětem četla Čeladná, Nové Včelnice, Chrudim, Uherský Brod, Kyjov, Zruč či zámek v Moravské Třebové a mnoho dalších měst a obcí.
1. Týden čtení dětem v ČR je impulsem pro české školy, knihovny, literární kavárny a širokou veřejnost, aby každoročně vždy od 1. do 7. června pořádaly takovéto svátky literatury v celé republice.
CELOSTÁTNÍ SOUTĚŽE
Interaktivní přístup
k tvorbě konceptu projektu se již pomalu ale jistě stává pro
Celé Česko čte dětem
dogmatem, kdy roste snaha zapojit do projektu širokou veřejnost, a tím také o jeho činnosti informovat stále více lidí. Mezi zajímavé nástroje v tomto ohledu patří zejména množství celostátních soutěží, do kterých se mohou zapojit jak dospělí, tak zejména jejich ratolesti.
Když už jsem zmiňovala jeden z nejzajímavějších a nejčerstvějších projektů, bylo by vhodné se zmínit o soutěži, která tomuto svátku dětí a literatury předcházela. Ještě před začátkem
1. Mezinárodního týdne čtení dětem
měli rodiče spolu s dětmi získat ojedinělou možnost silně zasáhnout do hlavního programu. Pod chytlavým názvem
Ta naše básnička česká
měli soutěžící za úkol najít v české literatuře pro děti a mládež báseň, jež se stane hymnou, kterou bude každým rokem zahájen celostátní Týden čtení dětem v České republice, přičemž poprvé zazní právě na slavnostním zahájení v Českém Těšíně.
Pokud vás zajímá, který klenot z pera významného českého literáta je nyní oním symbolem našeho snažení nebo jste zvědavi jak dopadla další
zajímavá fotosoutěž
pro mladé fotografy s tímto dnem spojená, navštivte naše internetové stránky
www.celeceskoctedetem.cz.
Nicméně tím
penzum soutěží
ještě zdaleka nekončí a právě
na stránkách také odhalíte aktuální nabídku možností, jak se do nich zapojit.
Mezi
nejvyhledávanější soutěže, kterých se mohou zúčastnit také žáci vaší školy, patří
KNIHO-REJ aneb čtenářská soutěž.
Každý měsíc na našich stránkách soutěžíme s vybranou knihou, přičemž odpovědět na otázky je zcela jednoduché, stačí jen, když soutěžící vybranou knihu přečte, nebo mu ji přečte svědomitý rodič, a zodpoví několik jednoduchých otázek o knize.
Každým rokem oblíbenější se pak stává soutěž pro děti, ve které se hledá nejlepší návrh na plakát s tematikou vhodnou pro poslání projektu. Pro letošní rok jsme tak obdrželi rekordních 1 902 obrázků, z nichž odborná porota vybrala ten, který je v letošním roce podkladem pro tvorbu mnoha propagačních materiálů. Soutěž o nejlepší plakát pro rok příští už je však také v plném proudu.
PŘIHLÁŠENÍ DO PROJEKTU
Přihlášením se škola zavazuje k tomu, že bude pravidelně pořádat předčítání pro děti.
Číst může učitelka, ale i starší žáci. Někde školy přizvou pana starostu, místního herce, rodiče. Vše záleží na iniciativě školy. Fotografie z těchto krásných akcí najdete na webových stránkách v sekci
Napsali nám.
Obecně prospěšná společnost
Celé Česko čte dětem
zasílá nově zapojeným školám na požádání propagační materiály, záložky do knih, plakáty.Více informací naleznete na
www.celeceskoctedetem.cz
v sekci
Zapojili se.
Škola, která se přihlásí do projektu, se zároveň zavazuje, že její učitelé budou na třídních schůzkách informovat rodiče, co vše svým dětem mohou dát, když jim budou pravidelně předčítat.