Angličtina aktivně

Vydáno:

Schopnost umět využít získané školní znalosti v praxi je jedním z klíčových problémů současné české školy. Že to platí i pro anglický jazyk, jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži v projektu ANGLIČTINA AKTIVNĚ.

Angličtina aktivně
Mgr.
Michaela
MacDonnell
 
koordinátorka projektu Rozvoj komunikativní
kompetence
žáků ZŠ, jazyková škola Channel Crossings
První anglické rozhovory s žáky šestých a sedmých tříd v úvodu projektu v nás vyvolaly zděšení. Získat odpověď na otázky typu
How old are you?
či
What time is it?
představovalo úkol podobný složení Rubikovy kostky.
Je možné tento stav změnit? Odpověď a možná i řešení se pokusili najít metodici a lektoři jazykové školy Channel Crossings, kteří pro učitele a žáky základních škol připravili vzdělávací projekt ANGLIČTINA AKTIVNĚ, který měl žákům pomoci se v anglickém jazyce zlepšit a trochu více se rozmluvit.
Do tříletého projektu, který byl realizován od září 2010, vstoupilo celkově
25 základních škol
ze Středočeského, Jihočeského a Plzeňské kraje. Z těchto základních škol se projektu účastnilo
více než 1 200 žáků.
Všichni zapojení žáci získávali zdarma výtisky výukových brožur a společně s vyškolenými učiteli se v hodinách angličtiny učili alespoň jednou týdně trochu netradičně, a to společně s Emou a Matesem, což jsou kreslené figurky provázející žáky jednotlivými brožurami.
I CESTA JE CÍL
Naše cesta
k aktivnímu používání angličtiny
trvala téměř tři roky a znamenala pro učitele práci navíc, spojenou nejen s přípravou aktivit z brožur pro žáky, ale také s administrativou, zajištěním testování a účastí na seminářích často desítky kilometrů vzdálených od místa bydliště a školy.
Po tři roky učitelé zapojení do projektu také zasílali pravidelně své
komentáře a zpětnou vazbu na výukové brožury
organizátorům projektu. Ačkoli se na začátku projektu jeho délka – tři roky – jevila spíše jako velká nevýhoda,
většina učitelů zůstala v projektu po celou dobu trvání
a postupem času se ukázalo, že opak je pravdou. Díky tomuto času měl metodický tým jazykové školy Channel Crossings možnost kontinuálně spolupracovat s učiteli zapojených škol, a učitelé si tak mohli
pozvolna zařazovat nové a netradiční metody a aktivity odlišné od těch, které běžně používali.
Nově vytvořené materiály pro žáky byly vždy zaměřeny na jedno širší téma, které bylo zpracováno do konkrétních aktivit a cvičení, a soustředily se hlavně na
rozvoj komunikativní kompetencea aktivní používání jazyka:
 
brožura: Rozbalte to na síti!
– Internet jako užitečný rádce a pomocník pro výuku AJ.
 
brožura: Dáme řeč?
– Využití komunikace, spolupráce a partnerství žáků s vrstevníky z řad rodilých mluvčích.
 
brožura: Nehraj to na mě!
– Prvky dramatizace ve výuce angličtiny.
 
brožura: Kdo si hraje, nezlobí
– Aktivizující metody pro rozvoj samostatné a tvůrčí činnosti žáků.
Učitelé tak měli příležitost zařazovat do výuky i méně častá témata a výukové prvky, na které by si bez projektu možná sami ani netroufli. Jednalo se např. o začleňování literatury a dramatu. Řada učitelů ze začátku reagovala na tuto možnost spíše s rozpaky. O to více byli učitelé překvapeni, jak velký úspěch měly mezi žáky kapitoly z brožury Nehraj to na mě!, věnované anglicky psané literatuře, divadlu a dramatizaci. Úspěšné zařazení těchto prvků do hodin potvrzují i následující komentáře ze zpětné vazby od učitelů:
„Děti byly nadšené, sice se představení odehrávalo s knihou v ruce a občas si i zjednodušovaly projev, ale nebály se mluvit. Byla to hlavně skvělá inspirace pro další jazykové zkušenosti a zájem o jazyk.“
(komentář na aktivitu Theatre production, brožura Nehraj to na mě!, s. 49–51)
„Žáci mě překvapili velmi pěknými scénkami doplněnými kostýmy a rekvizitami.“
(komentář na aktivitu Fairy tales, brožura Nehraj to na mě!, s. 38–43)
„Žáci se setkali s tématy, na která běžně v učebnici nenarazí. Podvědomě autory, díla nebo filmová zpracování znají, tady měli možnost si tuto skutečnost ověřit. Téma bylo jednoznačně užitečné.“
(komentář na aktivitu: English and American literature quiz, brožura Nehraj to na mě!, s. 34–35)
Na řadě škol byla společná práce završena divadelním představením před publikem či natočením pohádkového videa.
Řada dalších učitelů také často uváděla, že i
propojení práce na počítači s výukou angličtiny může úspěšně motivovat žáky
k vlastní činnosti, studiu angličtiny i překvapujícím výkonům.
„Žáci si velmi oblíbili práci s brožurou, naučili se používat počítač a hry k užitečným věcem,“
uvádí ve zpětné vazbě na první brožuru
Rozbalte to na síti!
paní Stanislava Bělohlavová ze ZŠ a MŠ nám. Mikuláše z Husi v Táboře.
Aby učitelé zapojení do projektu, ale také metodici a lektoři jazykové školy mohli sledovat pokrok žáků pracujících s novými materiály, byly do projektu pravidelně zařazovány
jazykové audity
po každé pětiměsíční etapě práce s vybranou brožurou. Tyto audity prověřovaly znalosti žáků ve
všech řečových dovednostech
a sledovaly pokrok žáků jak pracujících s novými materiály, tak i žáků, kteří pokračovali v běžné výuce a do projektu byli zapojeni jako tzv. kontrolní skupiny.
Přibližně 250 žáků z vybraných škol také prošlo tzv. komplexním jazykovým auditem, který zahrnoval navíc otestování mluveného a volného písemného projevu. Celý test byl vždy pojat jako test auditový, tj. byly zjišťovány znalosti žáků vzhledem
k cílové úrovni A2
dle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky.
Od začátku projektu a prvního testování se toho opravdu hodně změnilo a výsledky práce s nově vytvořenými materiály se pozvolna začínaly projevovat nejen na znalostech žáků, ale především v komunikaci.
Po čtvrtém testování jsme mohli s radostí konstatovat, že velké procento žáků se již stalo doslova BORCEM v angličtině. (Dle úspěšnosti v testu se žáci zařadili do jedné z následujících úrovní: Noobie/Nováček 0–9 %, Scatterbrain/Popleta 10–40 %, Crackerjack/Borec 41–70 % a Pro/Profík 71–100 %. Přičemž nejvyšší úrovně by měli žáci dosáhnout na konci 9. třídy, která odpovídá
jazykové úrovni A2.
SLOVO ZÁVĚREM
Vytvořené materiály pro žáky měly za cíl především aktivně rozvíjet komunikativní kompetenci v angličtině, na druhou stranu měly také ukázat učitelům příležitosti a možnosti, jak své hodiny angličtiny udělat o něco zajímavější, pestřejší a zábavnější. Na zpětné vazbě od učitelů a výsledcích testování jsme si ověřili, že oba cíle se nám v projektu podařilo naplnit. Po zkušenosti z projektu víme, že
překonání předsudků
a
negativního myšlení
s trochou
práce navíc
a
odhodláním
přináší „kýžené ovoce“, tedy aktivnější a nadšené žáky, kteří mají chuť a prostor projevit svůj skrytý talent a využít jej maximálně ve svůj prospěch, a to nejen v hodinách angličtiny.
Více o projektu naleznete na www.active-english.cz. Zaujaly vás materiály a chtěli byste se dozvědět více? Zúčastněte se naší závěrečné konference k projektu.
Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.