Řízení školy 6/2013

Syndrom vyhoření

Editorial

Vážení čtenáři,

konec školního roku už je na dohled. Ještě ta poslední pedagogická rada, rozdat vysvědčení…

A nezapomenout na úpravy školních vzdělávacích programů. Problémy také mohou nastat v případě, že někteří z vašich žáků plní školní docházku v zahraničí – od 1. Ledna 2012 došlo k některým změnám – nejen o nich se dočtete na s. 15.  Také na úpravy školního řádu je právě teď vhodná doba. Je překvapující, jak často dochází ke zbytečnému „napnelismu“ mezi rodiči a školou v důsledku nedostatečně komunikovaných pravidel a na jejich základě udělovaných výchovných opatření.

Učitelé jsou vystaveni mnoha výzvám, jejich práce není vůbec jednoduchá a všudypřítomné technologie se stávají nedílnou součástí výuky. „Je těžké prestiž učitelského povolání, pokud se učitelé budou bát světa, ve kterém děti žijí“, říká v rozhovoru na s. 4 pan náměstek Nantl. Pozice učitelů, kteří zakazují technologie jen proto, že jim nerozumí, bude čím dál tím problematičtější – upozorňuje Ondřej Neumajer na s. 18.

Pozornosti doporučuji také cíle vzdělávání v České republice, které rozebírá Arnošt Veselý na s.8. Na tom, že potřebujeme Národní program vzdělávání, je shoda. Mnohé další však vybízí k debatě.

Hitem posledních dnů bylo- jak jinak - testování a maturita. Přestože i letos obě témata přitahovala pozornost médií, probouzela vášně a polarizovala společnost, s potěšením mohu konstatovat, že ve srovnání s rokem loňským byl průběh klidný, příprava pečlivá a zodpovědné instituce se důstojně vyrovnali s výhradami na svou adresu. Bezproblémové ale nebyly a my se jim budeme na stránkách Řízení školy a Speciálu pro střední školy věnovat.

Budete-li chtít sdělit nám své názory, řešíte-li nějaký problém, chybí-li vám některé téma na stránkách Řízení školy, napište nám na rizeniskoly@wkcr.cz

Příjemný a klidný konec školního roku přeje

Mgr. Naďa Eretová