Aktuality - strana 269

Publikujeme zápis a obrazový záznam z kulatého stolu SKAV a EDUin na téma Chceme aby se čeští žáci zlepšovali v mezinárodních šetřeních PISA a TIMSS? Debata se konala 19. ledna, účastnili se jí Darina Jirotková, H-mat; Pedagogická fakulta UK, Katedra matematiky a didaktiky matematiky, Hana Košťálová, Kritické myšlení; Pomáháme školám k úspěchu, o. p. s., Daniel Münich, CERGE-EI; IDEA, Martin Rusek, Pedagogická fakulta UK, Katedra chemie a didaktiky chemie, Stanislav Štech, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Josef Basl, oddělení mezinárodních šetření České školní inspekce, moderoval: Bob Kartous. Pozvánku najdete ZDE. Zvukovou nahrávku si můžete stáhnout ZDE.
Vydáno: 31. 01. 2017
Nedílnou součástí výuky cizích jazyků v rámci neformálního vzdělávání je síť jazykových škol s právem státní jazykové zkoušky. Tyto školy jsou zapsány v rejstříku škol a školských zařízení http://rejskol.msmt.cz. Jejich činnost se řídí zákonem č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a vyhláškou č. 33/2005 Sb., o jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky a státních jazykových zkouškách.  
Vydáno: 31. 01. 2017
Konference, odborné semináře, školení pro pedagogy mateřských, základních i středních škol, příprava studentů pedagogických fakult na budoucí povolání, vydávání odborných publikací, to jsou aktivity, které v rámci svých projektů realizovala v průběhu loňského roku nezisková organizace EDUkační LABoratoř (EDULAB). V jejích 32 vzdělávacích centrech školí více než 60 certifikovaných lektorů, kteří se budou letos věnovat například zdokonalování měkkých dovedností učitelů.
Vydáno: 31. 01. 2017
Ve středu 1. února pořádá Jeden svět na školách, vzdělávací program společnosti Člověk v tísni, ve spolupráci s Centrem současného umění DOX panelovou debatu mladých lidí, kteří se aktivně angažují ve veřejném prostoru a politice. Mezi panelisty budou například reportér a filmař Janek Rubeš, který byl časopisem Forbes v roce 2016 zařazen mezi 30 nejtalentovanějších lidí do 30 let, mladý aktivista Jakub Čech nebo politik Dominik Feri.
Vydáno: 31. 01. 2017
Společné vzdělávání šité až příliš horkou jehlou? Nebo neochota měnit rutinu a stereotypy?
Vydáno: 30. 01. 2017
V novém školním roce 2017/2018 vstoupí v platnost nový kariérní řád, který do budoucna upraví kariéru učitelů. Ta by měla postupovat ve třech stupních, v rámci nichž budou učitelé také odměňováni. Na pozvání hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka dnes nová pravidla přiblížila v Jihlavě celkem 130 zástupcům školských zařízení ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
Vydáno: 30. 01. 2017
Někde je míst dost, jinde se jich nedostává. Základní školy chybí v místech, kde developeři postavili bytové komplexy bez občanské vybavenosti. Radní pro školství Irena Ropková by byla ráda, kdyby byla v zákoně ukotvena jejich povinnost stavět spolu s byty i školy a školky. Zařízení pro nejmenší chybí v celé metropoli.
Vydáno: 27. 01. 2017
 S ohledem na aktuální společenskou situaci i stav vzdělávací politiky si obecně prospěšná společnost EDUin stanovila pro rok 2017 tři hlavní témata, která chce podporovat ve veřejné debatě i prostřednictvím projektů, na nichž se podílí.  Chce sledovat a podporovat trendy, které posilují společenskou kohezi, zmírňují sociální štěpení společnosti, vytvářejí prostředí podporující společenskou shodu. Chce podporovat pozici veřejného školství a postavení učitelů a informovat o inovacích ve vzdělávání.
Vydáno: 27. 01. 2017
Průvodce školní inkluzí a Ze zkušeností dětského psychologa
Vydáno: 27. 01. 2017
Společnost Seminaria pořádá 22. března 2017 v Praze celostátní konferenci na téma STOP šikaně ve škole, která je určena zejména pro vedení základních a středních škol, ale i pro metodiky prevence a výchovné poradce těchto škol. Na odborné akci mimo jiné budou diskutovat zástupci pracovní skupiny pro metodický pokyn MŠMT k řešení šikanování a zástupce České školní inspekce. Cílem konference je získat přehled o povinnostech a možných krocích, které se potvrdily jako účinné v praxi.
Vydáno: 27. 01. 2017
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy k 20. lednu rozdělilo krajům finanční prostředky, a to ve výši téměř 93 miliard korun. V rozpočtu pro rok 2017 je mimo jiné zahrnuto průměrné zvýšení objemu peněz pro ohodnocení učitelů o 8 procent a pro další pracovníky ve školství o 6 procent, což činí téměř 6,3 miliardy korun na rok.
Vydáno: 26. 01. 2017
Ze všech možných propastí rozdělujících společnost v roce prezidentských voleb v USA a brexitu Velké Británie se vzdělání stalo propastí rozdělující voliče na dva čím dál víc znepřátelené tábory. Jsou zde sice i další faktory (rasa, pohlaví, věk), nelze se ovšem vyhnout závěru, že hlasování lidí závisí stále více na tom, jak dlouhou dobu strávili ve škole. Zjednodušené chápání situace jakožto střetu mezi ignoranty a osvícenými však není správné. Výtah z eseje Davida Runcimana How the education gap is tearing politics apart
Vydáno: 26. 01. 2017
Vzdělávací institut Středočeského kraje je autorizovanou osobou pro profesní kvalifikaci „Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky“, která je zařazena v Národní soustavě kvalifikací. 
Vydáno: 26. 01. 2017
Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová oznámila plán prosadit do rozpočtu na rok 2018 navýšení podpory sportu na 7,5 miliardy korun. Má tak pokračovat narůstající trend posledních let, když ještě v roce 2016 činila tato podpora 3,7 miliardy korun. Razantní růst doprovází tlak státu na transparentní rozdělování peněz v oblasti sportu. Součástí balíčku opatření, která mají mimo jiné přiblížit sport dětem a mládeži a zlepšit podporu ženských kolektivních sportů, je také plán předložit parlamentu nový Zákon o sportu.
Vydáno: 25. 01. 2017
Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová jednala se zástupci školských asociací, hlavním tématem bylo navýšení rozpočtu a kariérní řád. Odborníci podpořili záměr ministryně na postupné navyšování rozpočtu v následujících třech letech. Peníze by měly jít zejména na platy pracovníků ve školství a změny v souvislosti s novým systémem financování škol.
Vydáno: 24. 01. 2017
„Míra inkluze podle mne ukazuje celkovou vyspělost společenství, které ji provádí. Je to věc prospěšná oběma stranám,“ říká divadelní, filmový a seriálový herec Jan Zadražil.  „Společné vzdělávání dává možnost necítit se odstrčeným, stigmatizovaným a nepotřebným a zároveň šanci uvědomit si, že lidé jsou různí, ale od každého se můžeme učit. Stačí k tomu otevřená mysl a otevřené srdce. To je přidaná hodnota společného vzdělávání,“  vysvětluje Jan Zadražil svůj názor na společné vzdělávání dětí se znevýhodněním spolu s ostatními dětmi v běžných školách. Jeho hlavní smysl vidí zejména v rozvoji sociálních dovedností a otevřenosti.  „Společné vzdělávání učí toleranci k odlišnosti, empatii a boří bariery mezi lidmi. Tedy něco, co je v dnešním světě neobyčejně potřeba. Na obou stranách.“
Vydáno: 24. 01. 2017
Počet dětí s LMP v ČR stále klesá – v roce 2016 se jednalo o přibližně 12 500 žáků, z čehož bylo 15 % individuálně integrováno v běžných třídách. ČR se tak postupně celkovým počtem žáků s LMP přibližuje celosvětovému průměru (1,8 % žáků s mentálním postižením v populaci).
Vydáno: 24. 01. 2017
První dvě místní konference absolvovali 18. a 19. ledna 2017 experti projektu Strategické řízení a plánování ve školách a v územích. V Ostravě a den poté v Olomouci naplánovali bohatý program. Úspěch měl jak dopolední blok obecných informací o SRPu a dalších systémových projektech, tak odpolední workshop na téma společného vzdělávání.
Vydáno: 24. 01. 2017
Audiovizuální portál JSNS.CZ, který provozuje vzdělávací program Jeden svět na školách, vstoupil do nového roku v novém kabátě. A nezůstalo jen u vzhledu. Je teď i mnohem rychlejší, uživatelsky přívětivější a přehlednější. 
Vydáno: 24. 01. 2017
Konzultační linka pro výzvy Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování – Šablony pro MŠ a ZŠ I a Šablony pro SŠ a VOŠ I
Vydáno: 23. 01. 2017